BB: Shqipëria, ndër të paktat vende në Evropë, që ruajti nivele pozitive të rritjes në 2009-n
Shqipria dhe Banka Botrore do t’i vendosin marrdhniet e tyre n t ardhmen nprmjet nj strategjie t re partneriteti. Pak dit m par, Bordi i Drejtorve t Grupit t Banks Botrore diskutoi Strategjin e re t Partneritetit t Vendit (CPS) pr Shqiprin, e cila prbn kuadrin pr asistencn e Grupit t Banks Botrore pr Shqiprin pr vitet 2011 - 2014. Strategjia e re sht plotsisht n prputhje me Strategjin Kombtare t Shqipris pr Zhvillimin dhe Integrimin dhe bazohet n nj dialog t gjer dhe t vazhdueshm me qeverin shqiptare dhe n konsultimet me t gjith partnert e zhvillimit. CPS e re e prbashkt Bank Botrore-IFC parashikon financime deri n 275 milion USD nga Banka Ndrkombtare pr Rindrtim dhe Zhvillim (IBRD) dhe deri n 120-150 milion USD nga IFC pr periudhn katrvjeare. Gjat diskutimit t strategjis, drejtorja e Banks Botrore pr Vendin dhe koordinatorja rajonale pr Evropn Juglindore, znj. Jane Armitage, tha se Grupi i Banks Botrore ka nj partneritet t gjat dhe t frytshm me Shqiprin dhe se shpreson t vazhdoj mbshtetjen pr ta ndihmuar Shqiprin pr t ruajtur ritmet e larta t rritjes, menaxhimin e mir ekonomik dhe uljen e varfris. “Shqipria sht nj histori zhvillimi e suksesshme n shum drejtime, pasi ka
hapa t lavdrueshm para n zhvillimin shoqror dhe ekonomik prgjat dekads s shkuar”, - tha znj. Jane Armitage. Ndrkaq, ajo theksoi se Strategjia e re e Partneritetit synon t mbshtes rimkmbjen e ritmeve t rritjes s Shqipris prmes prmirsimit t konkurrueshmris dhe n t njjtn koh duke prmirsuar shrbimin arsimor dhe at shndetsor, si dhe duke forcuar rrjetin e mbrojtjes sociale. “Strategjia do t ndihmoj Shqiprin t prball sfidat e reja t ndryshimeve klimatike, prmes prmirsimit t mbrojtjes dhe menaxhimit t ujit dhe rritjes s shkalls s prgatitjes n rast fatkeqsish”, - u shpreh drejtorja, znj. Jane Armitage.


N mbledhjen e Bordit t Drejtorve t Grupit t Banks Botrore u vu n dukje se gjat dhjetvjearit t fundit, Shqipria ka qen nj nga vendet me rritjen m t shpejt n Evrop, me nj rritje mesatare vjetore prej 6 pr qind, e shoqruar me ulje t shpejt t varfris. Pavarsisht nga kriza globale financiare dhe ekonomike, Shqipria sht ndr t paktat vende n Evrop q ka ruajtur nivele pozitive t rritjes dhe stabilitet financiar n vitin 2009. Strategjia e re do t mbshtes zhvillimin e Shqipris dhe do t ndihmoj me sfidat kryesore si jan: konsolidimi i pozits fiskale pr t’u
ball sfidave t viteve t ardhshm; prmirsimi i mtejshm i eficiencs s shpenzimeve publike, duke marr parasysh ndrkoh nevojat e mdha infrastrukturore; prmirsimi i zbatimit t reformave rregullatore dhe institucionale pr t nxitur konkurrueshmrin dhe investimet; rritja e nivelit arsimor dhe aftsive pr t plotsuar krkesn nga bizneset dhe prmirsimi i sistemeve t mbrojtjes sociale dhe shrbimeve shndetsore ky, duke u siguruar q t varfrit jan t mbrojtur nga lkundjet ekonomike. Programi i prbashkt CPS i Grupit t Banks Botrore fokusohet n tre objektiva strategjik. Objektivi i par sht rimkmbja e niveleve t rritjes s Shqipris nprmjet konkurrueshmris s prmirsuar, duke forcuar menaxhimin makroekonomik dhe t shpenzimeve publike, duke prmirsuar klimn e biznesit, duke trajtuar n mnyr t prballueshme problemet shtrnguese infrastrukturore dhe duke thelluar aksesin n kredi. Objektivi i dyt sht zgjerimi dhe mbshtetja e prfitimeve sociale, duke prmirsuar shrbimet arsimore dhe ato shndetsore dhe duke krijuar nj rrjet t prshtatshm sigurie. Ndrsa objektivi i tret sht reduktimi i vulnerabilitetit ndaj ndryshimeve klimatike, duke prmirsuar ruajtjen dhe menaxhimin e ujit dhe duke rritur prgatitjen n rast fatkeqsish.


Gjithashtu, strategjia e re synon nj program huamarrjeje m t fokusuar. Ajo prfshin angazhime t koordinuara dhe plotsuese t IBRD-s dhe IFC-s n sektort e mposhtm parsor, si jan: infrastruktura kombtare, energjia dhe rrugt; infrastruktura bashkiake, kryesisht furnizimin me uj dhe menaxhimin e mbetjeve t ngurta dhe mjedisi i biznesit. Programi i ri pasqyron nj fokus nnrajonal n Ballkanin Perndimor dhe Evropn Juglindore, veanrisht n energji, tregti, transport dhe menaxhim fatkeqsish. Strategjia do t vazhdoj gjithashtu t mbshtes prmirsimet n qeverisje n Shqipri nprmjet prdorimit t nj “filtri qeverisjeje” pr t gjitha projektet e financuara nga banka, me qllim q t promovoj prmirsime n administrim, eficienc dhe transparenc n t gjitha strukturat e qeveris.