Shqipria dhe India po shohin mundsin e nj evenimenti t prbashkt n kuadr t festimeve pr nder t 100-vjetorit t lindjes s Nn Terezs. Kryeministri Berisha priti dje antarin e Dhoms s Lart t Parlamentit Indian, dr. Radhakant Nayak. Pasi vlersoi marrdhniet e mira mes dy vendeve, Kryeministri Berisha pohoi vendosmrin e qeveris shqiptare pr t uar m tej bashkpunimin n t gjitha fushat me interes t ndrsjell pr dy vendet dhe popujt.


Zoti Nayak, pasi e falnderoi Kryeministrin Berisha pr pritjen e ngroht dhe miqsore, rikonfirmoi vullnetin e vendit t tij pr t forcuar marrdhniet shum t mira e miqsore q ekzistojn midis dy vendeve, si dhe pr t zgjeruar bashkpunimin n fusha me interes t ndrsjell, si sektori i energjis, minierave, turizmit etj. Duke vlersuar reformat e rndsishme t qeveris shqiptare, n veanti pr krijimin e klims m t favorshme pr biznesin dhe investimet, zoti Nayak shprehu vendosmrin e vendit t tij pr t uar n nj shkall m t lart bashkpunimin me Shqiprin. “Nj sinjal i rndsishm n kt drejtim, - tha ai, - do t ishte shkmbimi i vizitave i niveleve t larta politike, duke filluar me vizitat midis delegacioneve parlamentare t dy vendeve e m tej”. N takim u diskutua pr 100-vjetorin e lindjes s Nn Terezs dhe faktin q kjo figur e spikatur e humanistes dhe bamirses s madhe, me origjin shqiptare, sht nj faktor i rndsishm, i cili lidh ngusht dhe kontribuon n forcimin e miqsis mes t dy popujve. N kt kontekst, Kryeministri Berisha shprehu gatishmrin e qeveris shqiptare q me rastin e 100-vjetorit t lindjes s Nn Terezs dhe n kuadr t aktiviteteve festive q qeveria shqiptare ka vendosur t organizoj, t dyja vendet t shohin mundsin e organizimit edhe t nj evenimenti t prbashkt, si shprehje e vlersimit t jashtzakonshm t misionit, kontributit dhe personalitetit t Nn Terezs.