Koncesioni
Pas ministres kosovare t Ekonomis pr vijim t projektit, Prifti deklaron se nuk ka vendim

Hidrocentrali i Zhurit q pritet t ndrtohet nga qeveria e Kosovs po kthehet n konflikt me qeverin shqiptare. I parashikuar pr t’u ngritur n nj zon pran kufirit verior t vendit dhe me impakte negative pr rajonet prreth, HEC-i rrezikon t frenoj zhvillimin e 18 koncesioneve t dhna nga qeveria shqiptare.


Pak pasi Ministria kosovare e Ekonomis deklaroi se do t vijoj projektin pr ndrtimin e hidrocentralit t Zhurit, n kufi me Kuksin, ministri Dritan Prifti deklaroi se qeveria shqiptare nuk ka dhn ende miratimin pr kt objekt.


“Qeveria shqiptare ka ngritur nj grup ndrministror. Javn tjetr do t ket takim dypalsh mes Shqipris dhe Kosovs. Nuk do t shihen interesat e ngushta t qeveris kosovare as t asaj shqiptare, por do t shihet prfitimi i prbashkt nga ky investim dhe ekspertt do t ken fjaln e tyre pr t minimizuar efektet negative”, tha ministri i Ekonomis, Prifti.


Nj dit m par, qeveria e Kosovs bri t ditur se deri tani ka marr 2 oferta serioze pr realizimin e ktij projekti. Afati i pranimit t ofertave ka prfunduar n dat 25 gusht. Iniciativa kundrshtohet n Shqipri nga specialistt, pasi do t dmtonte ekosistemin dhe do t nxirrte t pavlefshm 11 hidrocentrale t vogla n kt zon.


Ministria e Ekonomis pranon t vrtetn se nse HEC-i i Zhurit do t ndrtohet, n pjesn e kufirit t Republiks s Shqipris dmtohen rreth 18 koncesione t dhna n vazhdimsin e bazelit ujor. HEC-i parashikon t marr ujrat e lumenjve t Borjes, Orgjostit dhe ajs, duke rrnuar fshatrat, bizneset dhe mjedisin n zonn e Kuksit.
#