Historia e t shkruarit t letrave sht nj profesion i vjetr dhe i trishtuar pr shqiptart. N kohn e diktaturs t gjith shkruanin letra, sekretari i partis, anonimtart, kryetari i kshillit, t gjith ankoheshin, akuzonin, solidarizoheshin, spiunonin, zotoheshin, bnin luftn e klasave etj.


Dhe Rama nuk e ka harruar zakonin atror. Duket se tashm nuk i beson gojs, ajo e shkret rrshqet ndonjher, gabon, nganjher ajo nuk i bindet trurit, letra sht m e mira, aq m tepr kur sht e shkruar n stilin e vjetr atror.


N dukje sht marr vesh se Rama i k krkuar Barrosos apo m mir me thn, e ka mbshtetur at. Natyrisht, s’mund t shkruante ndryshe, pasi ai i shkroi m von se lajmi u b publik. Letra e Rams, e cila sht
e njohur sapo sht shkruar (thua t ishte nj ferman), pr opinionin shqiptar, lidhur me seriozitetin e Rams nuk e ka bindur at. Ajo nuk ka qen as katarz dhe as e ka pastruar shpirtin e tij. Ai ka mbetur po ai, por vetm se ai ka filluar t vetmundet, t vetdeligjitimohet.


Sepse:


Dhe nse Rama nuk ka mundur q n atmosfern e dakordsis pr liberalizimin e vizave, t shtoj “megjithat Shqipria s’i ka prmbushur standardet”, pasi ai njihet si njri nga politikant m t dyzuar, m pakt-thyer dhe m i pabesuar. Letra mbshtetse e tij drejtuar udhheqsit t lart t BE-s ka qen vetm pjesa e hipokrizis q ky politikan ka manifestuar me Shqiprin, shqiptart dhe militantt e Partis Socialiste.


Dakordsia e tij sht pasuar dhe vazhdon t pasohet nga nj aksion i pandershm, nga nj aksion i pamotivuar, pr do arsye t mundshme q mund t ket opozita e nj vendi, pasi “beteja e votave” dhe “beteja e kutive” vijon t jet nj aksion pr ta destabilizuar vendin, pr ta prbaltur imazhin e Shqipris, pr t luftuar kundr t gjithve dhe kundr asgjje.


N klimn e opinionit evropian, i cili dhe n Sarajev konfirmoi definimin se Shqipria n vjesht do t jet vendi q do t lviz pa viza n zonn Shengen, n pamundsin pr ta ndaluar kt, Rama dhe “unat e Bllokut” po prpiqen t marrin flamurin e politikanve q i preokupon shtja e integrimit t Shqipris.


T paprfshir dhe aspak korrekt me t gjith at q qeveria shqiptare, faktort e tjer politik, social, institucionet dhe faktori ndrkombtar kan
q vendi t ket nj progres t dukshm dhe t konsideruar nga t gjith aktort ndrkombtar, dalja e Rams dhe e t tijve n tribunat e fjals sht “me t vra natn dhe t qa ditn”.Shqiptart n vjesht do t shkojn ku kan dshir, ku kan mundsi dhe ku kan nevoj. At q nuk e bn disa dekada, po e bjn sot. Por nga viti 2005 e deri sot, kur n opozit Rama sht lideri i saj, shqiptart nuk mund t’i harrojn atij as skepticizmin, madje vullnetin kundr, pr pranimin e Shqipris n NATO.


Nuk do t’i harrojn at q ai krkoi ta shndrronte n imazh t Shqipris, si shtja me orn e Presidentit George W. Bush. Nuk do t mund t’i harrojn betejn q Shqipria t mos aplikonte pr vendin kandidat pr n BE.


Nuk do t mund t’i harrojn hedhjen balt, pr m tepr akuzat e pabaza pr t gjith progresin e vendit, qoft kur ai sht njri nga vendet me rritjen ekonomike m t lart dhe m t besueshme n bot, vendi me progresin m t madh pr prdorimin e teknologjis n marrdhnie me konsumatorin.


Shqiptart nuk do t mund t harrojn refuzimin e tij dhe t deputetve t tij lidhur me votimin e rezoluts s Parlamentit shqiptar pr dnimin e krimeve t komunizmit.


Ata nuk do t’i harrojn betejn gati njvjeare pr zgjedhjet parlamentare t qershorit t vitit t kaluar, pr standardin e t cilave sht prononcuar gjith faktort e vendit, ata t huaj dhe Departamenti Amerikan i Shtetit. Shqiptart nuk do t mund t’i harrojn ktij politikani “bunkerin” grevist t uris n bulevardin “Dshmort e Kombit”, a thua ai bulevard t ishte prona private e Rams dhe e atyre q u “ngujuan”.


E gjitha kjo sht ajo q ai ka
pr t mos ardhur kurr ajo dita e liberalizimit t vizave pr shqiptart.


T’i shkruante apo mos t’i shkruante Barrosos? Patjetr ka qen njra nga dilemat e njeriut, i cili sht zgjatimi m i njohur i psikologjis dhe veprimeve t hapura pr ta mbajtur t izoluar dhe n ishull Shqiprin.


Pse sht ndodhur para dilems s madhe Edi Rama, kur ka marr lajmin e gzuar pr shqiptart dhe kapitullimin pa kushte t kauzs s tij? A ka qen nj letr e ndrtuar si lutje e tij pr z. Barroso dhe institucionin e tij? A ka qen krkes apo ka qen nj sugjerim? Shqiptart mund ta din mir prgjigjen pr t gjitha.


Natyrisht, se nj njeriu t llojit t tij ia rrok mendja t’i shkruaj t gjitha, por kufiri i fundit ka ardhur dhe si duket ka marr fund dhe ndrra ogurzez e Rams. Ka besuar deri n astin e fundit, se dika duhej dhe mund t ndodhte, pr shkakun e njohjes s pakt, madje vulgare q ai ka pr institucionet perndimore. Ka besuar se do t funksionoj greva e uris, bllokimi i rrugve, njerzit e paguar, t mbledhur nga gjith Shqipria, njerzit e prdorur t bashkive t majta dhe vendorve t majt, madje i ka besuar dhe patetiks t afr-tijve n mitingjet n bulevardin “Dshmort e Kombit”.


Lajmi pr t lvizur t lir i ka tmerruar dhe ithtart e bunkerit dhe t ngujimit n adra, t cilt, jo vetm se luajtn me ndjenjat qytetare t qytetarve t Tirans, por solln shembullin m unik dhe m t papranueshm t lufts politike n demokraci, duke shkelur parimet e humanizmit t madh njerzor. Perndimi nj grev urie t ksaj natyre e quan antihumane. N nj shoqri ku funksionon demokracia dhe institucionet ngrihen mbi parimin e liris, ligji sht mbrojtsi i demokracis. Ai duhet respektuar.


Natyrisht se sht shokuar, kur lajmi i ka ardhur kudo ka qen ai, n Pez apo n sheshin “Sknderbej”. I ka ardhur ekskluzivisht nga Evropa se loja e tij nuk ka funksionuar. Kan qen tri or huti prej tij dhe pastaj dikush i ka thn q ta laj “m” me “sh”. Dhe ai ka qen i detyruar ta bj kt, duke qen prsri njeriu m i pandershm dhe m hipokrit i ksaj historie, e cila do t vijoj t jet njra nga historit m unike t rajonit, t raportit q nj politikan vendos me fatet dhe t ardhmen e vendit t tij.


Vjeshta po vjen. T gjith shqiptart mezi e presin at. Pastaj ajo sht stina e t mirave materiale, e prodhimit, e cila, q n antikitetin e lasht sht hyjnizuar. Do t jet po nj vjesht e paharrueshme pr Shqiprin, por do t jet “vjeshta e Xhaladin Beut” pr Edi Ramn. Ndoshta koinidenca i ka rezervuar kt lloj marrdhnieje dhe kt lloj fati njeriut q erdhi n politik dhe vetm hodhi autografin e zi mbi t. Nse nuk e ka lexuar Kutelin, duhet ta bj kt ver...