Kryeministri Berisha zhvilloi nj takim dypalsh me Kryeministren e Kroacis, znj. Jadranka Kosor, gjat qndrimit t tij n Dubrovnik, ku po merr pjes n samitin “Evropa Juglindore, prballja me sfidat globale”. Kryeministrja Kosor e falnderoi Kryeministrin Berisha pr pjesmarrjen n samitin e Dubrovnikut, m i rndsishmi i mbajtur n Kroaci n vitet e fundit. Gjat takimit, zonja Kosor nnvizoi marrdhniet shum t mira mes Kroacis dhe Shqipris, si dhe e vlersoi kt takim si nj mundsi shum t mir pr forcimin e bashkpunimit dhe marrdhnieve ekonomike. Ajo vuri theks t veant n mundsit e kompanive kroate n fushn e ndrtimit t infrastrukturs, si dhe turizmit.


Kryeministri Berisha shprehu knaqsin pr marrdhniet dypalshe dhe nevojn e forcimit t bashkpunimit ekonomik. M tej, Kryeministri bri nj ekspoze t mundsive pr pjesmarrje t kompanive kroate n projektet e infrastrukturs, prfshir ato rrugore, portuale dhe energjitike. Berisha e falnderoi Kryeministren Kosor pr heqjen e prkohshme t vizave nga Kroacia pr shtetasit shqiptar. Gjithashtu, Kryeministri Berisha e falnderoi pr ekspertizn e dhn nga pala kroate n procesin e prgatitjes s prgjigjeve pr pyetsorin e Komisionit Evropian dhe theksoi se Kroacia sht nj rast model pr nj proces integrimi n Bashkimin Evropian dhe antarsimi i afrt i saj sht nj port e hapur m shum edhe pr Shqiprin dhe vendet e tjera t rajonit q ndajn t njjtat aspirata. Zonja Kosor e siguroi Kryeministrin Berisha pr mbshtetjen e Kroacis pr Shqiprin n kt proces.