Kuvendi i Shqipris dhe ai i Kosovs do t intensifikojn bashkpunimin, veanrisht n fushn legjislative. Nj shtje mbi t cilin u diskutua gjat takimit q kryeparlamentarja Topalli zhvilloi me nj grup deputetsh nga Kosova prfaqsues t Komisionit t Ligjeve.

Delegacioni parlamentar i Kosovs shprehu interes pr marrjen e prvojs nga Kuvendi i Shqipris n hartimin e legjislacionit baz, por n mnyr t veant, pr prafrimin e ligjeve t brendshme me legjislacionin europian. Kryeparlamentarja Topalli dha garanci pr mbshtetje dhe ofrim prvoje n kt drejtim. Znj. Topalli vlersoi punn e Kuvendit dhe instiucioneve t Kosovs per hapat e shpejt e t sigurt q garantojn konsolidim t shtetit t s drejts dhe demokracis. Duke folur mbi axhendn parlamentare, Kryetarja e Kuvendit tha se, rreth 150 ligje t kaluara n kt fillim legjislature jan pjes e rndsishme, jo vetm e plotsimit t detyrimeve pr heqjen e vizave dhe prafrimit me BE-n, por edhe baz e reformave t mdha ligjore e ekonomike.

Deputett e Kuvendit t Kosovs u pritn n takim dhe nga Ministri i Drejtsis Bujar Nishani.

Nishani foli n takim pr gjith legjislacionin e miratuar n fushn e Drejtsis. Ai tha se pavarsisht mungess s opozits n Kuvend, Ministria e Drejtsis sht angazhuar t vr n dispozicion t vazhdueshm t opozits, informacion mbi ligjet e miratura.

Ministri i Drejtsis Nishani, tha se po punohet pr nj strategji mbi reformn n drejtsi, hartimi i s cils sikundr tha, do t prfshij n nj debat t gjer te grupet e interesit.

Nishani garantoi se Ministria e Drejtsis s Kosovs, do t gjej tek instiucioni q ai drejton, nj partner t besueshm pr bashkpunim t mtejshm. Pasi falenderuan ministrin Nishani pr gatishmrin, deputett nga Kosova u shprehn t gatshm t prfitojn nga Shqipria, praktikn m t mir n hartimin e legjislacionit n nj koh kur vendi po krijon nj infrastruktur t re ligjore.