UEFA ka zyrtarizuar formatin përfundimtar të Ligës së Kombeve, me Shqipërinë që do të jetë e pozicionuar në Divizionin C. Mbyllja e kualifikueseve, Konfederata Europiane e Futbollit konfirmoi pozicionimin e skuadrave për turneun më të ri që do të startojë në vitin 2018.


Në bazë të koeficientit, Shqipëria e sheh veten në Divizionin C, aty ku në shortin e 24 Janarit të ardhshëm në Luzanë do të jetë në vazon e dytë. Kjo bën që të evitohen sfidat e nxehta me Greqinë dhe Serbinë, ndërsa evitohet edhe përballja me Norvegjinë.


Përsa i takon skuadrave që cilësohen koka-serie, rivalët e mundshëm në vazon e parë janë Hungaria, Rumania, Skocia dhe Sllovenia. Nga rivalët më të dobët në letër, kuqezinjtë mund të përballen me Malin e Zi, Izraelin, Bullgarinë dhe Finlandën në vazon e tretë, ndërsa në vazon e katërt pozicionohen Qipro, Estonia dhe Lituania.


Në bazë të shortit, ekipet do të ndahen në një grup me tre skuadra dhe tre grupe me nga katër. Katër fituesit e grupeve do të fitojnë të drejtën të ngjiten në Divizionin B në edicionin e vitit 2020, ndërsa katër ekipet e vendeve të fundit zbresin në Divizionin D.


Skema e turneut të ri parashikon gjithashtu që në rast se katër skuadrat fituese të grupeve nuk arrijnë të sigurojnë një vend në Europianin 2020 nëpërmjet kualifikueseve, ato do të luajnë shansin në ndeshjet play-off ku në lojë është një biletë drejt evenimentit.


Sipas kalendarit të UEFA-s, ndeshjet e javës së parë në grupe luhen nga data 6 deri më 8 Shtator 2018, ndërsa sfidat do të mbyllen në harkun e tre muajve, me ndeshjet e javës së gjashtë që do të luhen nga data 18 deri më 20 Nëntor 2018. Grupet me nga tre skuadra do të luajnë vetëm 4 nga gjashtë datat e përcaktuara.


Përsa i takon Kosovës, ecuria larg pritshmërive ka bërë që përfaqësuesja më e re në botë në kualifikueset e Botërorit, ku morrën vetëm një pikë, është shoqëruar me pozicionimin në vazon e fundit të Divizionit D. Kosova lë mbrapa vetëm San Marinon dhe Gjibraltarin, ndërsa kundërshtarët më të rrezikshëm me të cilët mund të përballet do të jenë Azerbajxhani, Maqedonia, Bjellorusia dhe Gjeorgjia në vazon e parë dhe Armeni e Letonia në vazon e dytë.


Për sa i takon ekipeve më të mëdha europiane, në Divizionin A të Ligës së Kombeve, 12 skuadra janë ndarë në tre vazo, ku Gjermania, Portugalia, Belgjika dhe Spanja janë koka-serie. Italia pozicionohet në vazon e dytë përkrah Francës, Anglisë dhe Zvicrës, ndërsa befasia e momenteve të fundit ishte ngjitja e Holandës, që i rrëmbeu vendin Uellsit në vazon e tretë të divizionit elitar. Spektakli do të jetë i garantuar me përballje të mëdha në katër grupe me nga tre skuadra, ndërsa fitueset e secilit grup do të luajnë për të fituar trofeun e Ligës së Kombeve me finalen që do të zhvillohet në Qershor të vitit 2019.


Mjaft interesant do të jetë edhe Divizioni B, në të cilin luajnë skuadra me peshë si Austria, Uellsi, Suedia apo Ukraina, Bosnja, Danimarka e Turqia. Edhe në Divizionet A dhe B, fitueset e grupeve që nuk do të arrijnë të sigurojnë kualifikimin në Euro 2020 do të kenë shansin të sigurojnë një vend në fazën finale të turneut.


Liga e Kombeve           Divizioni A


Vazo 1


Gjermani


Portugali


Belgjikë


Spanjë


 


Vazo 2


Francë


Angli


Zvicër


Itali


 


Vazo 3


Poloni


Islandë


Kroaci


Holandë


Liga e Kombeve           Divizioni B


Vazo 1


Austri


Uells


Rusi


Sllovaki


 


Vazo 2


Suedi


Ukrainë


Rep. Irlandës


Bosnje Hercegovinë


 


Vazo 3


Irlandë e Veriut


Danimarkë


Republika Çeke


Turqi


 


Liga e Kombeve           Divizioni C


Vazo 1


Hungari


Rumani


Skoci


Slloveni


 


Vazo 2


Greqi


Serbi


SHQIPËRI


Norvegji


 


Vazo 3


Mali i Zi


Izrael


Bullgari


Finlandë


 


Vazo 4


Qipro


Estoni


Lituani


 


Liga e Kombeve           Datat


Java I          68 Shtator 2018


Java II         911 Shtator 2018


Java III        1113 Tetor 2018


Java IV        1416 Tetor 2018


Java V         1517 Nëntor 2018


Java VI        1820 Nëntor 2018


 


Liga e Kombeve          Divizioni D


Vazo 1


Azerbajxhan


Maqedoni


Bjellorusi


Gjeorgji


 


Vazo 2


Armeni


Letoni


Ishujt Faroe


Luksemburg


 


Vazo 3


Kazakistan


Moldavi


Lihtenshtejn


Malta


 


Vazo 4


Andorrë


KOSOVA


San Marino


Gjibraltar


11 tetor 2017 (gazeta-Shqip.com)