Kombtarja
N orn 18:00, lojtart do t akomodohen n hotel “Dyrrah”, strvitja fillon t hnn n mngjes

Shqipria nis grumbullimin n prag t startit t eliminatoreve t Euro 2012. Kuqezinjt do ta nisin fushatn n Grupin D me sfidn e 3 shtatorit n fushn e Rumanis, ndrsa n datn 7 n “Qemal Stafa” do t vij Luksemburgu. Kur mungojn vetm gjasht dit nga sfida n stadiumin “Ceahaul” t Pjatra Neamnts, trajneri Josip Kuzhe do t filloj punn me grupin e 23 lojtarve t przgjedhur, pr t’u prgatitur sa m mir. Megjithat, sipas programit t konfirmuar nga drejtuesi i stolit dhe nga FSHF, dita e sotme do t shrbej vetm pr akomodimin n hotel “Dyrrah”, ndrsa seancat strvitore do t nisin vetm t hnn paradite. Grumbullimi nuk do t jet i plot, edhe pr faktin se shum prej lojtarve jan t impenjuar n skuadrat ku luajn npr Europ. Lorik Cana me Gallatasarain dhe Gilman Lika me Diarbakirspor luajn n mbrmje dhe do t jen pran skuadrs vetm gjat paradites s nesrme. E njjta gj vlen edhe pr Klodian Duron dhe Hamdi Salihin, skuadrat e t cilve do t “prplasin brirt” n elitn e futbollit austriak. Aktivizime me ekipet respektive kan edhe mbrojtsi Endrit Vrapi (Sknderbeu) dhe mesfushori Ervin Bulku (Hajduk i Splitit n Kroaci). Edhe Ansi Agolli dhe Admir Teli, t cilt luajn n Azerbajxhan pritet t’i bashkohen me vones skuadrs, pavarsisht se ndeshja e Karabak me FK Baku n Premierlign azere u shty. Sipas burimeve pran stafit teknik t Kombtares, edhe Erjon Bogdani pritet t bashkohet me ekipin vetm t dieln n mbrmje, pavarsisht faktit se ezena e tij luajti dje ndeshjen e par n Serin A pr kt sezon kundr Roms.


Prpara startit t grumbullimit, trajneri Kuzhe ka preferuar t ndjek nga afr takimin e zhvilluar dje n kryeqytet, ndrmjet Dinamos dhe Bess. Prve forms s portierit Isli Hidi, mesfushorve Emilian Vila e Gjergji Muzaka dhe sulmuesit Elis Bakaj, kroati e ka shfrytzuar supersfidn e javs s dyt t Superiores q t vzhgonte edhe Arjan Pishn (nj alternativ pr mbrojtjen kuqezi) dhe sulmuesin kavajas Sokol Cikalleshi, t cilin e cilson si nj element me perspektiv pr t ardhmen e Kombtares. Strvitja e par e kuqezinjve do t zhvillohet nesr n orn 10:00, ndrsa n seancn e pasdites (at t ors 18.00) kontingjenti pritet t jet i plot dhe gati pr betejn n Rumani.
#