Nj italian n Vlor sht si t thuash, nj mik i shtpis. Ndrsa biznesi italian mban peshn kryesore t investimeve t huaja n qytetin bregdetar. Nj ndrthurje kjo q ka ndikuar gjithnj e m shum n trheqjen e investitorve prtej detit. Vitorio Gianneta ka 20 vjet q drejton fabrikn e tij t konfeksioneve, rrfen se vshtirsit e fillimit, nuk ngjajn me ato t tanishmet, por kjo nuk e pengon t ftoj investitort e tjer t ndjekin shembullin e suksesit t tij.
Massimo Stranieri sht i ardhur rishtaz, sht arkitekt dhe beson se Vlora sht nj mundsi e mir pr turizmin.
Pr Dhomn e Tregtis dhe Konsullatn italiane, ky fakt sht rezultat i klims s mir q prjeton Shqipria, por edhe afrsis mes dy vendeve.
Investimet italiane n jug t vendit jan prqendruar kryesisht n industrin e fasonit, at t ndrtimit, infrastrukturs dhe turizmit.