Vendi ynë vlerësim B+ nga kompania e ratingut Standard & Poors
Shqipria sht nj vend i sigurt pr t investuar, ku risku i investimit t kapitalit sht i ult. Vendi yn merr vlersime pozitive n nj koh q pret t dal n tregun ndrkombtar t kapitaleve me eurobondin e par t saj. Shqipria mori vlersimin e dyt t riskut t investimit nga kompania “Standard and Poor’s” (S&P), e cila sht nj nga tre kompanit kryesore ndrkombtare t vlersimit t riskut sovran (Moody’s, S&P dhe Fitch Ratings). Deri dje, Shqipria ka qen e vlersuar vetm nga Moody’s me rating-un B1. Vlersimi q S&P bri pr vendin ton sht B+, me nj kndvshtrim “stabl” pr qndrueshmrin financiare dhe makro-ekonomike t vendit. Ky vlersim sht nj konfirmim i vlersimit t “Moody’s” dhe shpreh besimin e analisteve ndrkombtar t riskut pr ecurin pozitive t ekonomis shqiptare.


Vlersimi i S&P i paraprin daljes e Shqipris n tregun ndrkombtar t kapitalit n dy javt e ardhshme, me eurobondin e saj t par. Nj vlersim pozitiv dhe stabl i riskut t vendit, sht shume i mirpritur nga tregjet dhe pritet t gjeneroj nj krkese t lart pr blerjen e instrumentit t eurobondit. Vlersimi B+ vjen n nj koh kur rajoni dhe bota ende prballet me krizn ekonomike dhe financiare, dhe kur shumica e vendeve t rajonit kan marr vlersime n zbritje (dongrades) nga kompanit e riskut. N vlersimin e saj pr riskun e vendit, kompania S&P citon si argumente kryesore rritjen solide t ekonomis, potencialin e saj afatmesm dhe afatgjat, prospektet pr integrimin evropian dhe kuadrin ligjor q mbron investitort dhe garanton me prioritet pagesat e huave. Gjithashtu S&P thekson se ekonomia shqiptare ishte nga t vetmet ekonomi evropiane q nuk psoi rnie ekonomike dhe recesion, por prkundrazi u rrit n mnyr t qndrueshme, n saj t politikave t efektshme makro-ekonomike t qeveris. S&P gjithashtu vlerson se mbajtja nn kontroll e inflacionit ishte nj faktor i rndsishm i qndrueshmris ekonomike t vendit gjat periudhs s krizs ndrkombtare. Vlersimi i S&P vjen vetm disa dit pasi “Moody’s” kishte rivlersuar Shqiprin me kndvshtrim stabl (outlook stable) n datn 15 prill 2010. N raportin e vlersimit, “Moody’s” citon progresin e konsiderueshm t
nga Shqipria n drejtim t zhvillimit t ekonomis s tregut dhe t institucioneve demokratike, reformat e kryera pr t’u prafruar me BE-n dhe stabilitetin e sektorit financiar n vend.


T dyja kto vlersime vijn n nj moment shum t prshtatshm pr Shqiprin. Ato vijn n nj koh kur vendi yn po prgatit t dal n treg me eurobondin e tij t par dhe kur rajoni e bota ende po luftojn pr t dal nga kriza. T dyja kompanit citojn stabilitetin makro-ekonomik dhe financiar t vendit dhe potencialin e madh t ekonomis son n t ardhmen. S fundit, t dyja vlersimet i shrbejn pozitivisht suksesit t pritshm t eurobondit dhe rrisin besimin e komunitetit ndrkombtar t investitorve ndaj vendit ton.