Pr ata t cilt nuk e din, kush sht dhe ka punon Shqipe Ajeti ?

U bn gati gjasht vite q jam gazetare n Programin e Mngjesit. M duhet t theksoj q kam edhe nj profesion tjetr - pikturn. Un kam prfunduar Fakultetin e Arteve -drejtimi i pikturs dhe tani jam studente e masterit n Akademin e Arteve n Prishtin. Rastsisht i kam hyr puns s gazetaris. Drejtimin e pikturs e dua shum, por n at koh kur studioja vetm Fakulteti i Arteve ka qen jo i mjaftueshm pr mua. Kam filluar me gazetari, fillimisht duke prcjell ngjarjet kulturore n teren dhe m pas jam transferuar n Programin e Mngjesit ku jam edhe sot. Mundohem do her q t jap maksimumin edhe n gazetari, por edhe n profesionin tjetr - pikturn. T kesh dy profesione n t njjtn koh shpesh her sht edhe e vshtir. Mendoj q gjat puns n televizion prkushtohem maksimalisht q t kryej punn si duhet. Un jam gazetare terreni dhe gati do dit dal n teren. Realizoj kronika t shumta q kan t bjn me probleme t ndryshme t cilat preokupojn qytetaret tan, kronika hulumtuese apo reportazhe. Prve terrenit, realizoj shpesh edhe lidhje direkt me mysafir t ndryshm ku shtjellohen tema aktuale. Gjithashtu mundohem t jem aktuale edhe t prezantohem n ekspozita t ndryshme q realizohen n vendin ton dhe jasht vendit, duke sjell para artdashsve punt m t reja. Kam nj familje t mrekullueshme, e cila m prkrah dhe m jep vullnet do her. Me prindrit e mi jam shum e hapur. Jam shum falnderuese ndaj tyre. Gjithashtu kam nj t dashur q m prkrah do her dhe me jep vullnet pr pun t suksesshme. Mos t harroj t prmendi edhe shoqrin e mrekullueshme q kam afr do her. Me nj prkrahje kaq t madhe q kam t familjes, shoqris q m rrethojn, do her ndihem mir.Pse zgjodhe t jesh pjes e Programin t Mngjesit n RTK dhe ka t plqen n kt program ?

Program i Mngjesit sht nj program shum serioz dhe me nj staf mjaft profesionist. Programi i Mngjesit sht nj program informativo-argtues, i cili i dedikohet nj audience t gjer. Programi i mngjesit ka qen fakultet i gazetaris pr mua. Aty kam msuar se si duhet t prgatitet nj tem, si duhet t hulumtohet nj tem dhe gjithka q di sot pr gazetari sht fal producentve, t cilt do her japin maksimumin e tyre q vullneti yn t mos mungoj asnjher pr pun. Puna n RTK, prve q sht privilegj pr secilin gazetar, sht edhe nj prgjegjsi shum e madhe. Kombinimi n mes seriozitetit t programit dhe vullnetit ton bn q edhe puna t jet e suksesshme. Puna e terrenit shpeshher sht edhe stresuese, por pr mua sht nj pun q e bj me shum qejf, nj pun shum dinamike q t mban t mirinformuar me t gjitha problemet dhe ngjarjet q zhvillohen n vend dhe jasht vendit. Gjithashtu me duhet t theksoj q prve puns serioze q bhet n kt program, kolegialiteti sht dika q secili n Program t Mngjesit vjen me shum vullnet n pun dhe fillon ditn me disponim.A ka profilizime t puns s gazetarve n Programin e Mngjesit apo punt koordinohen brenda dits ?Ngjarjet q prcillen varet edhe nga ngjarjet aktuale n vend. Temat caktohen disa dit m hert, ndrsa ka edhe raste kur brenda dits duhet t prcillet ndonj ngjarje apo t prgatitet ndonj kronik. Temat jan t ndryshme q un realizoj, prfshijn t gjitha duke filluar nga ngjarjet kulturore deri te ngjarjet politike. Punn e terrenit nuk mund ta zvendsoj me asgj. N teren ndeshem do her me shqetsime dhe reagime t shumta t njerzve. Puna e terrenit shpeshher sht edhe stresuese, por pr mua sht nj pun q e bj me shum qejf, nj pun shum dinamike q t mban t mirinformuar me t gjitha problemet dhe ngjarjet q zhvillohen n vend.Cila ka qen storja apo reportazhi i yt m i mir q ke sjell deri sot n PM ?

Ka shum tema :). Do ti veoj disa nga temat q mendoj se kan pasur edhe ndikim dhe reagime te opinioni.

Tema q kam shtjelluar pr vetvrasjet ka qen tem q m ka prekur shum. Tema tjetr ka t bj pr narkomanin n vendin ton, tema tjetr q kam shtjelluar dhe qe e veoj sht tema pr dhunn ndaj grave dhe dhunn n familje. T gjitha kto shpeshher jan shum prekse pr mua, mirpo puna e gazetarit sht q t jet sa m afr problemeve t qytetarve n mnyr q t informohet drejt opinioni i gjer.Si gazetare e PM, a ju duhet t jeni n studio s bashku me prezantuesit q nga ora e par e transmetimit apo punt fillojn m von ?

T zgjohesh n ora 6 do dit ndonjher mund edhe t jet e vshtir, mirpo n fund t dits rezultatet e mira t bjn t harrosh gjith lodhjen q ke prjetuar gjat dits. Jo rrall ngjarjet q ndodhin duhet t prcillen dhe transmetohen sa m shpejt para publikut. Programi i Mngjesit sht i pari q hap RTK -n dhe puna e shpejt e ka sjell edhe rezultatin q t jet njri ndr programet m t shikuara.

Cili sht relacioni me kolegt e tjer t redaksis ?

M duhet t theksoj q puna ekipore dhe kolegialiteti bn q puna jon t jet do her e suksesshme. Nuk jemi vetm koleg, por edhe miq shum te mir. E gjith kjo bn q n 07:00 t mngjesit t jemi n pun shum t disponuar.Mbiemri yt sht Ajeti dhe sigurisht q mund t ndodh t kesh mosmarrveshje n bised me nj x person. Shqipe, a je ti ? Na trego nj rast q t ka ndodh e q t sht dukur i lezetshm ?

Jo, rrall her m kan ndodh raste kur m kan thirr me Shqipe, a je ti ? hahahaha.... Personi q m ka thirrur m s shpeshti ka qen njri ndr profesort e shkolls s mesme t gjimnazit "Sami Frasheri", i cili m thrriste me Shqipe, a je ti " kur un sht dasht t bhem gati pr t prsritur msimin e fundit zakonisht :) .