sht ky mesazhi i dhn sot n Dubrovnik t Kroacis ku po mbahet samiti i liderve t Europs dhe Ameriks Veriore, nga kryeministri francez Fransua Fijo. N deklaratn e tij t hapjes n samit, Fijo tha se antarsimi n Bashkimin Europian i vendeve t rajonit sht shum i rndsishm sikundr edhe procesi i lvizjes s lir t tyre. Kryeministri francez vlersoi bashkpunimin mes vendeve t rajonit n luftn kundr korrupsionit dhe krimit t organizuar, por krkoi vazhdimin e ktij bashkpunimi dhe forcimin e kontrollit t kufijve. Prsa i prket Kosovs, Fijo theksoi se opinioni i Gjykats Ndrkombtare t Drejtsis mbi vlefshmrin e statusit t Kosovs, do t ndikoj pozitivisht n dialogun mes Prishtins dhe Beogradit dhe se kjo i shrben paqes dhe stabilitetit n rajon. I pranishm n kt takim t nivelit t lart sht dhe Ministri i Jashtm Ilir Meta, i cili ishte gjithashtu pjes e takimit t ministrave t jashtm t partneritetit t Karts s Adriatikut A5. N nj intervist pr TV Klan, Meta tha se Shqipria ka insistuar pr prfshirjen e Kosovs n kt kart. I pyetur pr mungesn e Serbis n kt takim, kryediplomati shqiptar tha se integrimi europian i do vendi prfshir edhe Serbin, kushtzohet nga bashkpunimi me t gjith fqinjt dhe vendet e rajonit. Meta tha se shpresonte q n t ardhmen t gjitha vendet e Ballkanit t jen pjes e Karts s Adriatikut.