Kostot

Mungesa e nje linje interkonjeksioni mes Kosoves dhe Shqiperise po shkakton probleme te renda teknike dhe financiare ne sistemet elektroenergjetike te dy vendeve ndersa ndertimi i linjes do te sjelle dhjetera dhe qindra milione euro perfitim per te dyja vendet. Kosova ka nje konsum baze prej 400 MW te cilat mund te mbulohen nga vetem nje njesi e termocentralit Kosova B. Konsumi baze nenkupton nivelin me te ulet te konsumit ne vend i cili eshte gjate oreve te nates. Nderkohe gjate dites Kosoves i duhet te vendose ne pune njesine tjeter te Kosova B qe ka te njejten fuqi te instaluar por jo e gjithe energjia e prodhuar prej ketij termocentrali mund te konsumohet sepse shume shpesh kerkesa eshte me e ulet. Shqiperia ka nje konsum baze ne nivelin e 400 MW gjate nates ndersa konsumi rritet ne 800 MW gjate dites dhe ne raste te rralla shkon ne mbi 1 mije MW. Ndryshe nga Kosova Shqiperia ka hidrocentrale te cilat i perdor si per mbulimin e konsumit baze ashtu edhe per konsumin pik. Shqiperia nuk ka hidrocentrale te mjaftueshme per te mbuluar te gjithe konsumin dhe detyrohet qe te importoje deri ne 200 milione euro energji ne vit.

var disqusshortname = gazetashqip
var disqusidentifier = co-6a46df657d77eb0773aca3a3a59ec314
function
var dsq = document.createElementscript dsq.type = text/javascript dsq.async = true
dsq.src = http// - disqusshortname - .disqus.com/embed.js
document.getElementsByTagNamehead0 document.getElementsByTagNamebody0.appendChilddsq
LAJMI FUNDIT

Berisha ne jubileun e Vatres Homazh per ata burra qe 100 vjet me pare themeluan ketu ne atdheun e lirise
1 ore me pare ... Ne perfundim te vizites se tij ne SHBA Kryeministri Berisha ...Kandidaturat per president Aleanca Demokristiane propozon Jozefina Topallin
15 ore me pare ... Pas Fatos Nanos dhe Neritan Cekes zbulohet emri i kryetares se parlamentit. PD e PS ende pa emra kandidateshPresidenti Topi Politika te lere interesat vetjake ne 100-vjetorin e pavaresise
19 ore me pare ... Kreu i shtetit dekoron patriotin Zenel Hito Gjoleka Pas vdekjes me Urdhrin Nderi i Kombit 


Milo Nenshkrimi i draftit nga 26 partite historike
21 ore me pare ... Kreu i PDS-se vlereson si te domosdoshem nje rotacion politike pas 8 vitesh keqqeverisjeje te PD-se


Zyrtarizohet kandidati i dyte per president PAD zgjedh Neritan Ceken
22 ore me pare ... Partia Aleanca Demokratike PAD ka propozuar diten e sotme Neritan ...


SHBA Kryeministri Berisha merr pjese ne prezantimin e filmit Besa
1 dite me pare ... Akt vleresues per mbrojtjen e hebrenjve dhe virtytet fisnike te shqiptareve ne kuader te 100-vjetorit te Pavaresise