brbrKlement Kolaneci arkitekti i njohur shqiptar eshte ndare nga jeta ne moshen 68-vjecare Rreth ores 3 te mengjesit duke u gdhire e enjtja ai humbi betejen me semundjen e  pasherueshme nga e cila vuante prej disa kohesh Kolaneci njihet si ideator dhe autor i shume veprave te medha e simbol ne Shqiperi Gjate gjitha jetes ai ka realizuar rreth 400 projekte me rendesi kombetare dhe publike Nder veprat me te njohura mbeten Piramida dhe Pallati i Kongreseve dy objekte qe ndodhen pergjate bulevardit Deshmoret e Kombit ne zemer te kryeqytetit Projekti i piramides me vlera te spikatura arkitekturore e historike iu besua arkitektit te njohur Klement Kolaneci i cili e finalizoi ate me disa bashkepunetore perfshi dhe bashkeshorten Pranvera Hoxha Vec punes gjate komunizmit Kolaneci u perfshi ne projekte moderne edhe gjate dy dekadave te funditbrbr
brbrbrbr
brbrbrbr
vizionplustv
br