Ditn e dyt t gars s filmit n Skena UP u shfaqn edhe 14 filma tjer, nga disa shkolla filmi. Shumllojshmria e filmave dhe zhanreve mblodhi n Kineman ABC shum shikues, t cilt vazhdojn t shprehin interesim t madh pr filmat.Filmat e shfaqur vinin nga shkolla t ndryshme si nga Rusia, Franca e Kroacia, por interesimi m i madh ishte pr filmat shqiptar, si ishte ai i regjisores nga Shqipria Odeta unaj, me titull Shenjat.Hana Qena, koordinatore pr programin e filmit n Skena UP, tha se pavarsisht se shumica e autorve t filmave t shfaqur nuk jan n Prishtin, filmat po prcillen nga nj numr i madh shikuesish.Ndrsa Arben Zharku, drejtor i Skena UP, tha se prania e madhe e shikuesve tregon se sivjet sht selektuar nj program i pasur i filmit. Tr kta shikues tregojn se filmat vrtet jan t mir.T dieln, n kuadr t programit special exYU Generation next, sht shfaqur filmi nga Serbia Vjeshta n rrugn time.