Nga momenti i marrjes s ftess pr antarsim n NATO, deri m tani, shqiptart kan dgjuar shum premtime, vullnet politik, realizim reformash, prmirsim t infrastrukturs , bum n turizm, dialog m Shqiprin, referendum pr kushtetutn dhe fjal t tjera t ngjashme nga klasa politike.Por n fakt kto m shum sesa angazhime konkrete dhe t sinqerta po kthehen n nj ndotje akustike pr veshin e publikut shqiptar. Kaluan disa muaj nga prfundimi i Samitit t Bukureshtit dhe ende retorika e politikanve shqiptar vazhdon t jet n kohn e ardhshme. Klima politike n vend pas marrveshjes n hije mes PD dhe PS, ngjalli nj far shprese se disa gjra do t realizoheshin me nj ritm pak m t shpejt se ai q ka karakterizuar tranzicion shqiptar n kto vite.Me gjith kontestimet e nj pjes pr kohn e pamjaftueshme pr diskutimin e ndryshimeve dhe reformave t ndryshme, disa t tjer ishin gati t pranonin edhe nxitimin e dy t mdhenjve vetm e vetm q ndryshimet t bheshin n nj or e m par. Ky vend ka shum nevoj pr ndryshime rrnjsore sa q koha nuk pret m. Deri m tani kemi mundur t gnjejm vetn dhe deri diku ndrkombtart me fjalt e bukura dhe premtimet pr reforma. Por tashm kemi hyr n nj rrug q nuk ka devijime, sht si nj shin treni ku ekzistojn tre mundsi: t ecsh para, t kthehesh pas, ose t dalsh fare nga shinat. Mundsia e fundit do ishte dhe skenari m i keq, t cilin nuk do uroja t ndodhte.Kt moment t rndsishm historik duhet ta kuptojn pik s pari klasa politike shqiptare. Nj shprehje e urt popullore thot se fjalt e shumta, jan fukarallk. Nse duhet prfunduar reforma zgjedhor, cila sht arsyeja q nuk prfundon? far i pengon q t mblidhen nj or e m par pr t diskutuar kodin e ri zgjedhor. Prse nuk funksionojn mekanizmat parlamentar, si komisionet e apo tryezat partiake pr t diskutuar pikrisht pr kt tem.Nga mngjesi deri n dark flitet pr reformn zgjedhore, pr ato q duhen ndryshuar apo ato q duhen ln si jan, por askush nuk e hedh hapin e par. Kaprriot fminore t opozits pr tema t ndryshme duket se jan nj tjetr penges n kt pik. Bashkpunim pr reformat, nuk do t thot q t flassh nga mngjesi deri n dark pr kt, nuk do t thot q t krcnosh pr ndrprerjen e ktij bashkpunimi sa her q preken interesat e vogla t nj partie.Reforma n drejtsi, sht nj tjetr telenovel shqiptare. Sa e sa koh flitet pr ndryshimet n sistemin e drejtsis dhe prsri nuk hidhen hapa konkrete. Prse duhet t dgjojm nga Brukseli, fjalin fryma sht positive, por duhen m shum hapa konkret. Duhet t kemi t qart se n Bruksel nuk mrziten duke e prsritur kt fjali, dhe do ta bjn at prsa koh ne vazhdojm me t njjtin ritm. Cila sht pengesa q nuk lejon mbledhjen e nnkomisionit pr reformn n drejtsi? T gjitha kto pikpyetje duhet t marrin prgjigje sa m shpejt.Duke u prleshur me hallet e brendshme dhe duke harxhuar gjith energjit pr sherret me njri tjetrin, nuk po arrijm t marrin rolin q duhet n arenn rajonale politike. Politikant shqiptar nuk e kan kuptuar akoma pas pavarsis s Kosovs, pozicioni gjeopolitik i shqipris ka ndryshuar po ashtu edhe pesha e saj n skenn politike t rajonit. Zgjedhjet e fundit n Maqedoni treguan edhe nj her se sa i rndsishm sht roli i Shqipris pr gjith shqiptart n rajon. Por n nj koh kur imazhi i shqiptarve n vendin fqinj po dmtohej n maksimum pas trazirave t shkaktuara n zgjedhje, palt politike n Tiran ishin t zn me debatin pr emrimet e gjyqtarve n Gjykatn e Lart. Nj debat trsisht i stisur dhe pa asnj llogjik.