Vzhgimi

N Shqipri mund t jet rritur numri i vizitorve, emigrant apo shtetas t huaj, por prurjet e valuts gjat ktij sezoni veror n tregun e brendshm kan qen t pakta. Sipas ekspertve, krahasuar me nj vit m par, rnia sht e dukshme dhe shkon mbi 15% m pak valut e hedhur n treg.


Ekspertt thon se edhe pr festat e fundvitit, prurjet kan qen nn parashikimet, nj sinjal ky paralajmrues pr pritshmrit e sezonit t vers.


M pak hyrje n tregun e brendshm valutor ka pasur pr monedhn europiane dhe kan qen emigrantt shqiptar n Greqi ata t cilt kan sjell m pak valut, fakt ky, q sipas ekspertve ka ardhur si pasoj e krizs n shtetin fqinj.


Ndrsa kan qen m normale shkmbimet valutore q jan kryer nga emigrantt tan n Itali. Nj burim tjetr q ka furnizuar disi tregun me euro pr kt sezon kan qen edhe shtetasit kosovar, t cilt kan frekuentuar turizmin shqiptar. Nj tjetr fenomen q sht vn re kto dit, sipas eksperteve, sht rritja e krkess pr t bler valut po nga emigrantt, t cilt kan trhequr pjes t kursimeve t tyre depozituar n Shqipri, pr t’i marr me vete para se t largoheshin drejt vendeve ku punojn. Ky fakt ka
q kto dy dit, euro t fitoj pik.


N tregun e lir valutor, 1 euro sht shkmbyer mesatarisht pr 136,48 lek. Ndrkaq sipas ekspertve, vazhdon t ngelen po n t njjtat nivele prurjet e monedhs amerikane n tregun e brendshm, si dhe ato t monedhs britanike.
#