prostituteNë fillim të viteve 2000, mafia malteze që drejtonte biznesin e seksit në Soho të Britanisë së Madhe u detyrua të zmbrapsej nga mafia shqiptare.


Në librin e tij Kjo është londra të Ben Judah, autori shkruan: Konfliktet e Ballakanit sollën të paktën 30 mijë njerëz nga Shqipëria e Kosova në Londër. Sollën bashkë me ta edhe qindra gangterë, veteran të UÇK dhe vëllezër të betuar nga klanet kriminale të jugut të Shqipërisë. Ata u punësuan fillimisht si truproja. Në fillim të viteve 2000, ata që drejtonin bordellot në Soho ishin maltezë, drejtues të një grupi të vjetër mafioz. Shqiptarët i sfiduan, duke i quajtur si biseksualë me papijon të kuq e me këmisha me lule që shesin vetëm vajza të shëmtuar nga Neëcastle në Upon Tyne. Të veshur me xhaketa lëkure, duke tymosur puro në 4 të mëngjesit përpara bordellove malteze në Greek Street, atyre u lindi një ide. Ata mund ta pushtonin Sohon.


Maltezi i parë që u ra në gjunjë ishte kur një truprojë i vuri një pistoletë në kokë. Duke u dridhur nën xhaketën e tij ngjyrë vjollcë ai pranoi ta shiste biznesin e tij. Por tani ata kishin nevojë për vajza. Vajza më të mira dhe më të lira. Një shqiptar mori një kamion dhe u nis për në Moldavi. Brodhën nëpër fshatra duke u premtuar karrierë të shkëlqyer si kameriere dhe modele. Më pas i përdhunuan dhe trafikuan, shkruan Judah.


Sipas tij, në këtë mënyrë shqiptarët e shkatërruan mafian malteze. Por ky nuk ishte biznesi më i mirë i tyre. Ai ishte parkingu me pagesë në Ëestminster. Kjo zonë përdor parkimet me xhetona. Shqiptarëve u shndërritën sytë kur i panë. Qindra mijëra monedha 1 dhe 2 stërlinëshe ishin rrugëve. Fillimisht i vidhnin duke i prishur aparatet. Më pas korruptuan një polic bashkiak me origjinë ganeze duke i marrë uniformën dhe çelësin që hapte aparatet dhe ia nisën punës.


Mafia shqiptare pati shumë sukses në vitet 2005 2006. Ata kishin pushtuar të gjitha shtëpitë publike dhe kishin vjedhur aparatet e parkingjeve. Por më pas e kaluan cakun. Mbledhësit e monedhave ishin ndarë në dysh. Por marrëveshja nuk mbajti gjatë. Palët u takuan në një bar, gjysmë-bodrum, në East Acton dhe mes lojës së kartave dhe alkoolit, krerët e grupeve përfunduan duke qëlluar njëri tjetrin me armë.


Shumë vajza u dërguan në Britaninë e Madhe. Shtëpitë publike po shtoheshin, por shumica jashtë ndërtesave në Baysëater dhe Kensington. Policia veproi më në fund dhe i arrestoi krerët e grupeve mafioze. Ata nuk e kishin menduar kurrë se do të dënoheshin me nga 50 vjet burg. / Lapsi.al