Për një nxirje të cilësisë së lartë, po ju japim disa sugjerime: lëkurë e shëndetshme dhe pa njolla!


Së fundi! Po, kjo është fjala që të gjithë kemi në majë të gjuhës sapo vjen vera dhe zbulohemi për të qëndruar në diell. I braktisni kapuçët, palltot dhe dorezat, tani ka ardhur momenti i shumëpritur i zbulimit. Përfitimi i pushimeve të Pashkëve mund të jetë shansi i duhur për të filluar humbjen e ngjyrës së zbehtë të muajve të dimrit dhe të ktheheni në punë dhe në shkollë me të gjithë shëndetin dhe gëzimin e jetës.


Pra, këtu është një vademekum i vogël për të përgatitur më mirë lëkurën tuaj për shkak të ekspozimit të parë të diellit dhe kthimit pa djegien e diellit të keq, alergjive të bezdisshme dhe njollave të pakëndshme të lëkurës. Në dush: ta nisësh me këmbën e mbarë është thelbësore. Ne për këtë arsye heqim qelizat e vdekura të grumbulluara gjatë dimrit. Një pastrim, edhe natyral, i bërë nën një avull të bukur të ujit të paktën një herë na lejon të pastrojmë lëkurën, e cila duhet të kthehet e qetë dhe e gatshme për ekspozim.


Për të shmangur rrezikun e eritemës dhe acarimit, sugjerimi është të ndaloni shtresimin të paktën disa javë para se të filloni të bëni banjo dielli. Më parë le të luajmë! Në tryezë nuk plakesh: tani nuk është më një mister për askënd: ushqimi i duhur është thelbësor për mirëqenien e trupit tonë. Edhe për nxirje, një furnizim i mirë i beta-carotene dhe likopenit, substanca që natyrisht stimulojnë prodhimin e melaninës, mund të bëhet në tryezë. Ne fillojmë nga një muaj para ekspozimit në diell duke ngrënë fruta dhe perime me tul të kuq, të verdhë dhe portokall. Pastaj karrota, speca, por sidomos domate: të pasur me likopen janë antioksidantë të mrekullueshëm.


Ti konsumosh të papërpunuara ose sallatë, supë etj, por që të gjitha këta ushqime janë të paçmueshme. Duke shkuar në sezonin e bukur ne mund të shtojmë edhe qershi, kajsi, kumbulla, pjepër, patëllxhan, pjeshkë dhe shalqi: na shkon lëng sapo i përmendim! Fuqia e zjarrit: nëse duam të maksimizojmë rezultatet e ekspozimit tonë ndaj diellit, ne mund të përdorim shtojcat e melaninës. Për të fuqizuar nxirjen, një sy edhe në farmaci mund të jetë shumë i dobishëm; Parashikimi është që të marrim produktet të paktën një muaj para ekspozimit në diell, sepse ata stimulojnë prodhimin e pigmentit dhe bëjnë që ngjyra të qëndrojë më gjatë.


Të besosh është mirë, por … Fjalëkalimi: Mbroni veten! Nuk do të lodhemi kurrë duke e përsëritur: gjatë ekspozimeve të para, kremrat mbrojtës të të gjitha llojeve nuk mund të humbasin në qese. Nga gjalpë kakao deri te kremrat e syve duke arritur te kremi i trupit, janë thelbësor për të mbrojtur lëkurën nga rrezet UV-B dhe rrezet e dëmshme UV-A. Pa mbrojtje adekuate, lëkura është në rrezik të digjet nga dielli, veçanërisht në fillim të sezonit të diellit, kur epiderma është ende absolutisht e papërgatitur për të qenë jashtë.


Djegia në mënyrë të përsëritur ose ekspozimi ndaj diellit për shumë kohë shkakton plakjen e parakohshme dhe të pakthyeshme të lëkurës, efektin e ashtuquajtur “foto-plakje”. Mëshira nuk është shumë e madhe. Sytë dëshirojnë pjesën e tyre: vënia e syzeve kur ekspozohemi në diell për të filtruar rrezet ultravjollcë është një domosdoshmëri për të rinjtë dhe të moshuarit. Edhe entuziastët e sporteve ujore, si dhe ata që kalojnë shumë orë në dëborë, duhet të mbajnë syze dhe madje edhe më mirë ata me lente të polarizuar, të cilat reduktojnë shkëlqimin dhe mbrojnë nga reflektimi i ujit. Të dobishme dhe joshëse, mos rrini kurrë pa ta!


29 mars 2018 (gazeta-Shqip.com)