Ditn e 28 nntorit, dit kjo q festohet nga t gjith shqiptart si dit e flamurit kombtar dhe e shpalljes s pavarsis, u promovua libri Nji shkurtim kujtimesh pr kryengritjen shqiptare t vjetit 1912 i Hasan Prishtins, i cili sht botuar para disa ditsh nga shtpia botuese Rrokullia n Prishtin.Ky libr sjell kujtimet e njrit prej veprimtarve m t shquar t shtjes shqiptare lidhur me prgatitjet pr kryengritjen e vitit 1912, e cila rezultoi me shpalljen e pavarsis s Shqipris po at vit n Vlor.Njri prej botuesve, Shklzen Gashi, tregoi pr motivet q e kan shtyr pr ti botuar kto kujtime. Jan disa motive t forta q na shtyjn me e ribotue veprn e Hasan Prishtins q keni n dor. Gjykuem s pari se vdekja fizike e Hasan Prishtins nuk do t duhej me e nnkuptue edhe shuemjen e njohuris tek breznit e reja mbi nismtart e lufts pr pavarsi, u shpreh Gashi n promovim t librit i cili, n shenj simbolike, u mbajt n shkolln fillore Hasan Prishtina.Duke folur pr librin, Albin Kurti, lider i lvizjes Vetvendosje, tha se politika zyrtare e ka shprfillur historin e Kosovs dhe n kt mnyr edhe Hasan Prishtinn.N kt spektakl nuk ka vend pr historin. Prandaj, nuk ka vend as pr Hasan Prishtinn. Mund t thuhet edhe e kundrta. Nuk ka vend pr Hasan Prishtinn, figura e t cilit nuk i konvenon asnj politikani zyrtar, prandaj nuk ka vend as pr historin e cila sbn pa Hasan Prishtinn, u shpreh Kurti.N referimin e tij, Kurti i krahasoi politikant e sotm me Hasan Prishtinn. Ai tha se prkundr ngjashmrive t epokave, kontrasti ndrmjet Hasan Prishtins dhe paris s sotme t institucioneve, na i sqaron t dytit si asgj tjetr. Shum veprimtar t shtjes shqiptare sot jan pozicionuar n majat e sistemit. Pr dallim nga Hasan Prishtina q ishte nj veprimtar i rregullt kta q i kemi tash jan veprimtar me korrespodenc. Gjithnj n rinin e tyre, porsa e hetuan q prapa ua afruan e ofruan nj kolltuk ata smenduan dy her: ata u uln n t. N vend se t qndrojn lart n kmb, sot ata e lartsojn kolltukun ku jan ulur, u shpreh Kurti, duke shtuar se prderisa Hasan Prishtina e shihte postin si mjet pr shtjen kombtare, kta e kan
shtjen kombtare mjet pr postin e tyre. Hasan Prishtina nuk ka zgjedhur mjete pr lirin e kombit n kurriz t fatit personal, kta nuk zgjedhin mjete pr postin personal n kurriz t fatit t kombit.Pr librin dhe pr aspekte t shumta q paraqiten aty foli edhe Hysamedin Feraj, studiues dhe autor i librit Skic e mendimit politik shqiptar. Ai tha se kryengritja e vitit 1912 sht nj nga fitoret m t mdha dhe nj nga humbjet m t mdha. Feraj shtoi se Hasan Prishtina nuk duhet t jet nj emr shkolle por nj shkoll e mendimit politik shqiptar. M pas pati edhe diskutime t ndryshme lidhur me librin dhe me raportet ndrmjet Hasan Prishtins dhe personazheve ky t asaj kohe, si ishin Ismail Qemali, Isa Boletini, Esat Pash Toptani etj.