Skema e pensioneve sht n vshtirsi si pasoj e papunsis s lart dhe evazionit n tregun e puns, q tkurrin t ardhurat nga sigurimet.

Pensionistt shqiptar jan m t keqpaguarit n rajon, por srish defiiti i skems sht gati sa tre prqind e Produktit t Brendshm Bruto, dhe kjo pr shkak t t ardhurave t ulta q mblidhen nga sigurimet.

Grafiku q krahason se sa t ardhura mbledh qeveria shqiptare nga sigurimet krahasuar me vendet e tjera t rajonit, i bazuar mbi t dhnat zyrtare t Fondit Monetar, tregon se n Shqipri sigurimet japin dy deri n tre her m pak t ardhura n buxhet nga fqinjt tan, edhe pse niveli i takss sht gati i prafrt kudo.

Shqipria mbledh mbi dy her m pak edhe se Maqedonia, e cila raporton nj papunsi zyrtare tre her m t lart se ajo q thot qeveria shqiptare.

Ekspertt thon se sigurimet jan nj nga zrat me ecurin m t dobt n buxhet, dhe kjo sht e lidhur kryesisht me dy faktor: Informalitetin dhe papunsia e lart reale.

Ministria e Financave jozyrtarisht vlerson se jan mbi 50 mij punonjs q punojn n t zez edhe pse pr disa ekspert t pavarur kjo shifr sht disa her m e lart. Por edhe kjo sht vetm nj pjes e evazionit. Edhe ata q jan t siguruar n privat raportojn paga minimale, mesatarisht 30-40 pr qind m t ulta se n shtet, ndryshe nga do vend tjetr n rajon. S fundmi edhe pse Shqipria ka zyrtarisht mbi 900 mij t punsuar, nga kto vetm 350 mij jan pagues t pastr t kontributeve. Pjesa tjetr ose subvencionohen nga shteti ose jan fermer, q srish subvencionohen nga buxheti.

Kto jan arsyet se pse shpenzimet e qeveris pr pensionet t jen dy her m t larta se t ardhurat nga sigurimet. Ndaj edhe nse nuk po e financon me borxh rritjen e pensioneve ashtu sikur thot, qeveria sht duke prdorur parat e taksave, pr t mbuluar defiitin e rritur t skems.