Projekti
Vepra vjen si bashkpunim i tri shteteve

N odeonin e Apolonis, m 2 shtator, ora 20.00, do t shfaqet premiera e opers “Silvano” t kompozitorit t mirnjohur italian Pietro Mascagni. Vepra sht nj bashkprodhim trepalsh shqiptaro-italiano-grek. Kjo oper do t jepet premier fal nj projekti t fondacionit “Jakov Xoxa”, shoqats “Artistt Interprete” dhe Institutit Italian t Kulturs, n kuadr t festivaleve “Apolonia International Festival”, “Settembre Mascagnano – Premio Mascagni”, “Corfu Chamber Opera”. M pas kjo vepr lirike italiane me dy akte do t interpretohet m 5 shtator n Piazza Duomo, Cerignola dhe n Teatrin e Korfuzit m 8 shtator. Ngjarja e opers zhvillohet n ditt tona, n nj qytet t vogl bregdetar t Adriatikut jugor. Peshkatari Silvano ka qen i shtrnguar, pr rrethana t varfris, t bhet kontrabandist dhe t largohet nga qyteti i tij, duke braktisur t afrmit dhe t fejuarn Matilda. Jeta si kontrabandist e on kundr ligjit dhe shpejt shkon n burg. Pasi mbaron dnimin dhe merr faljen, Silvano mund t kthehet n shtpin e tij dhe tek e dashura. Por Silvano zbulon se Matilda, e fejuara, gjat kohs s mungess s tij, ka pasur nj marrdhnie dashurie me Renzon, peshkatar violent e agresiv. I verbuar nga xhelozia, Silvano humb arsyen dhe e qllon pr vdekje Renzon. Kjo oper do t ngjitet n sken me regji t Milto Kutalit dhe Guia Farinelli Mascagni, me skenografi t Eli Xoxs, ndrsa kostumet jan marr nga Teatri Kombtar i Opers dhe Baletit. Mjeshtre e Korit, Suzana Turku dhe Mary Kostandinidou nga Greqia. Muzika e opers do t ekzekutohet nga “Apolonia Symphonic Orchestra”, kori miks Selanik, dirigjent Ettore Papadia, producent i shfaqjes Agron Xoxa, ndrsa drejtor artistik Agim Duro. Personazhet interpretohen nga Maria Monopoli n rolin e Matilde, Francesco Zingariello n kryerolin e Silvanos dhe m pas Sofia Kole (Rosa), Solen Alla (Renzo), Blerina Ruca. Premiera e ksaj opere n Shqipri vjen me rastin e 65-vjetorit t vdekjes s kompozitorit t shquar italian Pietro Mascagni dhe 115-vjetorit t shfaqjes s par n Milano n teatrin La Scala m 25 mars 1985.
#