Artist nga 40 shtete t bots do ta gjallrojn skenn kulturore kosovare nga 4 deri m 11 dhjetor n edicionin e shtat t Festivalit Ndrkombtar t Studentve pr Film dhe Teatr - Skena Up. My dream? sht koncepti i festivalit t sivjetm, n t cilin do t shfaqen rreth 105 filma, 10 shfaqje teatrore, seminare dhe ligjrata nga mysafirt e shumt t festivalit, e madje do t ket edhe festa dhe argtime t shumta pas shfaqjeve dhe filmave.Arben Zharku, drejtor i festivalit, nj dit para hapjes s tij, tha se kt vit ka pasur numr t madh t t interesuarve, si n kategorin e filmit, ashtu edhe n kategorin e teatrit. Kjo sipas tij, dshmon realizimin e ndrrs s tyre q festivali Skena Up t arrij t bhet festival ndrkombtar. Festivali kt vit sht rritur shum n numr, dhe po ashtu ka
partneritet me festivale t ndryshme t kategoris A npr bot, si sht Festivali i Berlinales, Festivali i Filmit nga Sarajeva, e shum t tjer, t cilt edhe na kan prkrahur fuqimisht Zharku bri t ditur se kt vit do t ndahet mimi i posam The young european award, ndrsa filmat prpos n kategorin Ndrkombtare t Filmit, Filmit Kosovar dhe Konkurrencs Teatrore, risi e festivalit t sivjetm do t jet kategoria e re e filmit, e cila fokusohet n regjisort debutues nga vendet e ish-Jugosllavis. Kt vit kemi nj program special q quhet Ex new generation next, t cilin e kemi realizuar n bashkpunim me przgjedhsin e festivalit t Berlinit Bernd Bruder, me t e kemi punuar nj program t ri, i cili promovon regjisort e rinj nga vendet e ish-Jugosllavis. Nga ky program do t shfaqen gjithsej pes filma n ditt e festivalit. Ai tha se si festival q u jep gjith hapsirn t rinjve, prqendrimi kryesor i tyre kan qen pikrisht ata.Mysafir t veant t festivalit kt vit do t jen Nik Powell nga Shkolla Kombtare e Filmit dhe Televizionit t Britanis s Bashkuar, Katriel Schory nga Fondi pr Film i Izraelit, Jackues Akchoti nga Franca, Robert Primes nga SHBA-t. T gjith kta t ftuar prmes ligjratave do t sjellin prvojn e tyre mbi filmin dhe teatrin. Ndrsa nga filmat me mime ndrkombtare do t prezantohen filmat fitues n Berlinale Zhade dhe Please say something, t cilt do t prezantohen nga aktorja jon e mirnjohur Arta Dobroshi.Prgjegjsja pr teatr e ktij festivali, Zana Hoxha Krasniqi tha se Skena Up tashm ka
tradit, gj edhe ka zgjuar interesim pr pjesmarrje t artistve nga shkolla t shumta t artit. Ajo tha se kt vit prpos shkollave nga Franca, Spanja, Holanda, Bosnje e Hercegovina, pr her t par do t marr pjes edhe shkolla ruse, n kt mnyr, tha ajo, arti i ka bashkuar vendet q politikisht jan t ndara. Kemi pasur nj interesim jashtzakonisht t madh t shkollave nga bota dhe rajoni, por dika q sht m e uditshme n kt dshir pr pjesmarrje jan vendet t cilat nuk e kan njohur pavarsin e Kosovs, kjo sht shkolla ruse, q e bn Rusin si shtet, pr her t par pjesmarrse n festivalin e Skens Up, pastaj jan shkolla boshnjake dhe ajo spanjolle.

Nj tjetr e re n kategorin e drams, Hoxha-Krasniqi tha se do t jet promovimi i zhanrit t pantomims, gj kjo e cila i ka munguar skens kosovare, ndaj edhe nj rast i mir pr nj prvoj t re. M tej ajo tha se ky festival sht mundsia m e mir pr shkmbim t prvojave dhe t njohurive t artistve nga vende t ndryshme t bots.Kinemaja ABC, Teatri Kombtar, Dodona dhe teatri Oda do t jen vendi i shfaqjeve teatrale dhe filmave nga mbar bota, t cilt do t przgjidhen nga juria e prbr prej artistve t vendit dhe atyre ndrkombtar, si Betty Shell, Bernd Bruder, Afrim Spahiu, Shklzen Maliqi, etj.I themeluar n tetor t vitit 2003 nga nj grup studentsh dhe artistsh t rinj, SKENA UP sht Organizata Joqeveritare e cila e organizon Festivalin Ndrkombtar t Studentve t Filmit dhe Teatrit, duke u
nj nga festivalet garuese pr studentt e filmit dhe teatrit, jo vetm n Kosov, por edhe n Ballkan.