"Q Kosova do ta fitoj pavarsin kjo dihet tashm, puna sht se kur dhe si"? Kshtu do ta shpjegonte ecurin e prosecit t statusit t Kosovs nj analist i njohur britanik. Dhe duket se megjith stuhin n got t Rusis, Kosova do t jet e pavarur n nj mnyr apo n nj tjetr. Por ndrsa 120 ditt prmbyllen, pra luhen minutat shtes ne duket se po u afrohemi penalltive, pasi palt jan ndar baraz n fush. Dhe penalltit mund t gjuhen m dat 11 dhjetor. Kt e tregon pulsi i matur i Prishtins, deklaratat gjithfarlloj q mbajn firmn Ishinger, qndrimet e luhatura t Tirans zyrtare dhe nj qetsi olimpike amerikane e cila duket se megjith Rusin, do ta oj ujin n arn e vet.

Pra durimi ka nj kufi, dhe shprehja "enough is enough - mjaft sht mjaft", e Presidentit Bush duket se vlen pr kt tem e koh m shum se kurr. T gjith jan t lodhur, kosovart, rajoni, vet serbt, Bashkimi Europian, amerikant... ata q luajn t palodhurin jan rust, q e bllokuan sa mundn dhe e zgjatn sa deshn ndeshjen mes Prishtins dhe Beogradit. Kosovart jan shum larg ditve kur thrrisnin pr "Lulien me limona..." n shkallt e stadiumit t Prishtins, tashm ata e kan uar dhe e ojn zrin m lart e m tej dhe duket se do e ndrmarrin hapin e madh.

Shqipria ka luajtur nj rol t balancuar n mbshtetje t Kosovs, duke ruajtur edhe linjn amerikane. Ne jemi koordinuar me Uashingtonin, por duket se n ditt e fundit kami matur edhe pluse. Ndrsa kryeministri Berisha bn thirrje pr maturi kosovare, (mediat ndrkombtare e kishin cituar), ministri Basha l t hapur mundsin e njohjes s pavarsis s njanshme t Kosovs, q sht edhe afrmend ajo q duan shqiptart e Shqipris. Por ne nuk do t jemi t part...

N qarqet mediatike, lidhur me burime amerikane, flitet qart pr pavarsin e njanshme. shtja nuk sht top q t rrotullohet edhe pr ca vite t tjer, pasi kjo do t`i shkaktonte edhe m shum probleme rajonit. (Pavarsia e Malit t Zi e prshpejtoi integrimin e ktij vendi...). Bashkimi Europian nuk e do kt, Shtetet e Bashkuara sigurisht q nuk duan nj konflikt tjetr n Ballkan kur e kan mendjen n Irak, Afganistan dhe problemet e Iranit (shto ktu edhe Lindjen e Mesme).

Por pavarsia e njanshme me nj Rusi t ngulur fort n rolin e superfuqis balancuese, duket se sht e paevitueshme tashm. Ndaj kosovart m 11 dhjetor, m 11 janar a shkurt, n nj dat fardo, do ta shpallin pavarsin. S`kan opsion tjetr, s`kan m fuqi t durojn fundin e durimit t shtetur popullor kosovar. Prandaj pavarsia do t vij. Dhe sipas skenarit, ajo do njihet e para nga Kroacia. (Sigurisht ky vend do shprblehet me nj ftes pr n NATO vitin e ardhshm.) Pra ne nuk do t jemi t part. Pr shum arsye, q n dukje jan t thjeshta e t pranueshme. Pastaj njohja do vij me radh n rajon, me Maqedonin, Malin e Zi, ndoshta Bosnjen (mbetet ende i paqart reagimi i Republika Serpska-s), dhe menjher pas tyre do ta njoh Uashingtoni zyrtar. Kjo do t el udhn e daljes s problemit nga rajoni, do lehtsoj barrn e Shqipris, e cila do kryej detyrn e saj amnore. Pas saj, procesi do vazhdoj me njohje individuale t shteteve t tjera (sigurisht pro amerikane) dhe me ato t Bashkimit Europian. Ndrsa Britania e Madhe (ktu prfshi komonuellthin) dhe Franca do ta njohin, elsi i BE-s mbetet Gjermania dhe pas saj Italia. N rast se ato do t rreshtohen q n fillim n krah t pavarsis, gjithka n union do t rrokulliset drejt njohjes s prgjithshme. Do ket edhe vende q s`do ta njohin Kosovn pr ca koh, porse sht i gjall shembulli i Izraelit, q n nj mnyr apo tjetr ekziston si shtet e realitet, dhe ka "ulsen" e tij n OKB.

Ky sht vetm nj nga skenart e mundshm, t pavarsis s Kosovs, e cila do t vij, por koha mbetet ende e paqart.