Tragjedia
Mendohet se agresori ka qen i dehur dhe i droguar, ndrsa motivet e ksaj masakre nuk dihen ende

Nj burr rreth moshs 50 vje dhe me profesion ish-polic ka hapur zjarr me automatik n qendr t qytetit dhe m pas sht vetvrar, pasi kishte zhdukur edhe nj familje t tr. Mendohet se agresori ka qen i dehur dhe i droguar, ndrsa motivet e ksaj masakre nuk dihen ende. I prkisnin nj familjeje rome gjasht nga shtat viktimat e masakrs s kryer dje n nj nga lagjet e Bratislavs, nga nj burr i armatosur q m pas vrau veten. Lajmi sht konfirmuar nga ministri i Punve t Brendshme, Daniel Lipsic, pr televizionin sllovak, duke saktsuar se vrassi, identiteti i t cilit nuk bhet i ditur, ka gjuajtur kundr dritares s nj banese n afrsi t shkolls s mesme n lagjen “Devinska Nova Ves”. Arsyeja e krimit nuk sht sqaruar ende. Pasi vrau katr gra dhe dy burra, burri, nj ish-polic nisi t gjuaj npr rrugt e qytetit. I gjendur i rrethuar nga policia dhe pa asnj shpres, m pas vrau veten. Gjithsej mendohet se kan mbetur t plagosur 15 persona, mes t cilve nj fmij rreth 5 vje dhe disa polic. Ngjarja ndodhi dje, n orn dhjet t paradites, me orn lokale. “Polict e par erdhn n vend, ndrsa burri ishte duke u larguar nga shtpia ku gjendeshin pes viktimat e tij”, ka shpjeguar kreu i policis sllovake, Jaroslav Spisiak. Ai nnvizoi m tej se duke dal nga banesa, burri vazhdoi t qllonte kundr t afrmve t viktimave. “N arratisjen e tij, q zgjati vetm pak metra, vazhdonte t qllonte kundr gjithka q lvizte. N vendngjarje mbrritn forca t tjera policie dhe i gjendur i rrethuar dhe pa asnj rrug pr shptim, burri me mosh rreth t 50-ave vrau veten”, tha ai.


Spisiak saktsoi se pes trupat e pajet u gjendn brenda n nj banes t tipit parafabrikat. Pr sa i prket t plagosurve, nnt prej tyre jan t shtruar n spital, mes t cilve dy n gjendje shum t rnd pr jetn. Nj polic u godit n kok, por pr momentin, gjendja e tij sht nn kontrollin e mjekve. Sipas dshmitarve t pranishm n vendin e ngjarjes, agresori ishte i dehur dhe i droguar. Sipas kreut t policis, ai kishte me vete nj arsenal armsh, pistolet, pushk, automatik dhe fishek, t gjith arm t siguruara n mnyr ilegale. N vendin e krimit, mbrriti edhe ministri i Brendshm, Daniel Lipsic. Zona u mbyll pr kalimtart dhe trafiku u paralizua krejtsisht nga forcat e rendit. Kjo ngjarje tronditi krejt Sllovakin, nj vend i vogl me 5.4 milion banor, ku ngjarje t tilla kaq t dhunshme ndodhin shum rrall.
#