Sllovakia planifikon t zvogloj numrin e trupave t veta n Kosov nga 140 sa ka aktualisht n vetm 20, deri n fund t vitit 2010, ka
t ditur shefi i shtabit t forcave t ktij vendi, Lubomir Bulik.Agjencia TASR raporton se ushtaraku sllovak tha me rastin e vizits ushtarve q jan stacionuar n Shajkofc t Podujevs se ata q mbeten n misionin e KFOR-it duhet t ket aftsi t veanta n fushn e zbulimeve.Bulik tha se reduktimi do t jet gradual, ndrsa e vlersoi si shum pozitiv punn e trupave sllovake. Ministri sllovak i Mbrojtjes, Jaroslav Bashka, ka thn se detyra kryesore e trupave t ktij vendi n Kosov sht mirmbajtja e armpushimit ndrmjet serbve pakic dhe shqiptarve shumic, raporton TASR.