Ka raste q persona t veant jan me prirje t natyrshme ose lindin asmatik. Tek t smurt astma ndryshon nga frymmarrja e vshtir sepse sht nj dmtim m i fort. T smurt vuajn zakonisht n mbrmje si dhe gjat nats. Vuajtja m e theksuar nga astma sht te njerzit me gjoks t ngusht ose me deformime nga t cilat tek kta njerz shkaktohen edhe shtrembrime t shpins ( t trupit, t kurrizit) etj.Astma vjen nga ftohja e mushkrive, nga teprimi n pije alkoolike, ushqime t forta e t dmtuara dhe n disa raste edhe nga vuajtjet shpirtrore, kur i smuri hidhrohet shum pr gjra t pikllueshme pr te. Kur astmatiku gjat kollitjes nxjerr klbazn , ather astma sht e lngshme, ndrsa kur nuk e nxjerr, astma sht e that, por m e mundimshme pr t smurin. Po ashtu t smurit astmatik gjat kollitjes pshtyjn gjak.Ka edhe astm mbytse q dallohet se n disa raste i smuri bllokohet , humb mundsin e frymmarrjes. N nj ast ngurrimi i smuri duhet t jet i gatshm q t lviz, apo kur t tjert e hetojn kt vshtirsi t tijn, t'i ndihmojn q t smurit t'i kthehet frymmarrja normale. Kur astma sht e vogl e pandryshueshme dhe q zgjat shum quhet astm kronike. Kjo form e astms edhe pse nuk sht e fort nuk e le t smurin t flej.Pluhuri, kontaktet me qimet e shtazve, prdorimi i ilaeve n t shumtn e rasteve shkaktojn reaksione alergjike. T smurt duhet t ken kujdes me higjienn personale, por edhe m gjer n mnyr q t zvoglohet sa m shum prania e tenjs e cila ushqehet me poret e vdekura t lkurs s qruar dhe me krpudha. Astmatikt shpesh vuajn edhe nga kordat e zrit, q n popull quhen tejzat e zrit.Veanarisht nga kto frkime vuajn arsimtart si dhe njerz t tjer q mbajn ligjrata t ndryshme. T tillt flasin dhe prpihen me vshtrsi dhe shpesh t folurit e prcjellin me ndonj ngacmim apo kollitje t leht.