Kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli vlersoi pas takimit me Kryetarin e Senatit ek, Premysl Sobotka, rolin e ekis pr proceset integruese t vendit ton n NATO dhe Bashkimin Evropian si dhe pr stabilitetin dhe zhvillimet n rajon. Topalli deklaroi se "marrdhniet politike mes dy vendeve jan n nj nivel t shklqyer, ndrsa ka pasur dhe shkmbime t ngushta parlamentare, nprmjet vizitave t ndrsjella t komisioneve t dy parlamenteve". Kryeparlamentarja shprehu mirnjohjen pr ratifikimin e MSA-s nga senati ek m 5 qershor 2008, si dhe pr mbshtetjen q ekia i ka dhn Shqipris dhe Kroacis n marrjen e ftess pr antarsim n NATO.Duke u ndalur te bashkpunimi ekonomik mes dy vendeve, Kryetarja e Kuvendit shprehu dshirn "pr forcimin e bashkpunimit ekonomik mes dy vendeve, n t njjtin nivel si jan edhe marrdhniet politike".Ndrsa kryetari i Senatit t ekis, Premysl Sobotka vlersoi se "Shqipria sht n rrugn e drejt, jo vetm pr sa i prket antarsimit n NATO dhe BE, por edhe pr lirin e shtypit". Duke vlersuar marrdhniet e shklqyera mes dy vendeve, Sobotka u shpreh se nj sinjal shum i mir pr integrimin e Shqipris sht edhe fakti se "Senati ek do t ratifikoj s shpejti Protokollin e antarsimit t Shqipris n NATO."Do t doja t falnderoja dhe t vlersoja shum angazhimin q kan
ushtart shqiptar n misionet paqeruajtse, ka do t thot q edhe ata sillen si t gjitha vendet antare", tha zoti Sobotka. Duke krkuar intesifikimin e marrdhnieve ekonomike mes dy vendeve, ai u shpreh se "Shqipria sht nj vend i mrekullueshm, ndaj dhe duhet tu hapet rrug turistve, pasi turizmi sht biznesi m fitimprurs".Sobotka po zhvillon sot nj vizit zyrtare n Tiran dhe n axhendn e tij prfshihen takime t veanta me Kryeministrin Sali Berisha dhe Presidentin e Republiks, Bamir Topi.