Në betejën për Tiranën, qarkun me 34 mandate deputetësh, Partia Socialiste ruan të njëjtin rezultat të para katër viteve.


Në sondazhin e Ora News dhe IPR Marketing të publikuar mbrëmjen e sotme në Tonight Ilva Tare, PS ka marrë 44% të votave nga 44.1% në 2013. Merr 16 mandate deputetësh. Nëse i hedhim një sy nga sondazhi i 31 majit, PS ka një rritje me 3%.


Ndërkohë PD ka marrë 34% të votave, ka një rritje me 1% nga sondazhi i parë në Ora News. Merr 13 mandate. Në 2013 ka marrë 33.6%.


LSI e treta në renditje ka një rritje të ndjeshme krahasuar me 2013 duke marrë 12% të votave nga 7.8%. E përkthyer në mandate, LSI merr 4 mandate.


LIBRA e Blushit ka një rënie me 1% nga sondazhi i 31 majit në Ora News, ka marrë 5% të votave dhe merr 1 mandat.


 PDIU shënon rritje me 1.5% nga sondazhi i parë, duke marrë 2.5% të votave, por pa mundur të marrë asnjë mandat. Në 2013 ka marrë 2% të votave.


FRD ka marrë 1% të votave nga 2.2% në 2013.Afrim Krasniqi: PDIU mund të marrë mandat në Tiranë


Krasniqi: Fakti që PDIU është rritur nga sondazhi i herës së kaluar ka shkuar në 2.5% unë pres një trend mobilizimi. Nëse ka një mobilizim, praktikisht pres që të marrin mandatin e parë.


Zheji: Nëse rezultati i Tiranës do të ishte nacional PS jo më shumë se 62 mandate


Zheji: Me këtë trend të lehtë rritje për PD-në është gjithsesi një reagim ndaj keqqeverisjes globale. Megjithëse Lul Basha akuzohet nga mazhoranca aktuale fjeti gjumë, cilësia e ajrit ishte më e mirë dhe ndërtimet ishin në limitet e tyre. Kjo votë jep një rritje të lehtë Ramës që është tek marzhi i gabimit, i jep një rritje të lehtë partisë së re të republikës së re të Lulzim Bashës, jep një rritje substanciale për LSI dhe njëkohësisht kemi një rritje të rëndësishme të Libra që është një e majtë me tru.


Është një votë ku Rama e humbet qartësisht timonin nëse do të ishte në relacion kombëtar. Nëse rezultati i Tiranës do të ishte nacional PS jo më shumë se 62 mandate, do të ishte e detyruar të merrte një partner në koalicion për të mbajtur frenat.


Blendi Çeka: Libra synon mandatin e dytë në Tiranë


Çeka: Duket që PS është më poshtë asaj që duhet të ishte. PS ose ka tendencë rritje, ose ruajtje stabiliteti, Tirana është ndryshe. Për herë të dytë, PS performon më dobët, duke u sjellë tërësisht ndryshe në raport me qarqet e tjera në Shqipëri. Lidhur me Libran është shumë pranë mandatit të dytë. Vazhdon të jetë shumë pranë mandatit të dytë. Esencialisht me këtë mandat të dytë kërcënon edhe Partinë Socialiste dhe më pak Partinë Demokratike.


Hila: Tirana nuk i ha barcaletat e Ramës


Hila: Pasojë e këtij rezultati është votuesi inteligjent i Tiranës, i cili nuk i ha barcaletat. Nuk është se i bëjnë fort përshtypje rregullimet e rrugëve. Në qoftë se nuk do të ishte futur Veliaj në lojë, rezultati do të ishte edhe më i dobët. Duket se nuk po merr pjesë në fushatë, por inaugurimet e shumta e ndihmojnë këtë.


Deputetët fitues


Surpriza në kryeqytet, nenkryetari i LSI-së Luan Ram nuk konfirmohet si deputet.Po ashtu edhe LIBRA ka renie, duke mbetur jashtë listes fituese Mimoza Hafizi.


PS

Elona Gjebrea

Besnik Baraj

Olta Xhaçka

Blerina Gjylameti

Pandeli Majko

Saimir Tahiri 

Vasilika Hysi

Ervin Bushati

Ogerta Manastriliu

Fatmir Xhafaj

Rakip Suli 

Arben Ahmetaj

Xhemal Qefaliaj

Sadri Abazi

Ulsi Manja

Klotilda Ferhati

PD

Lulzim Basha

Oriola Pampuri

Rudina Hajdari

Grida Duma

Albana Vokshi

Jorida Tabaku

Sali Berisha

Halim Kosova

Gent Strazimiri

Fatmir Mediu

Dashamir Shehi

Gerti Bogdani

Fuad Haxhiymeri


LSI


Klajda Gjosha


Kejdi Mehmetaj


Floida Kërpaçi


Endrit Braimllari


LIBRA


Ben Blushi/Oranews.tv/


Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter