Në Tonight Ilva Tare po publikohen rezultatet e sondazhit IV te IPR Marketing dhe Ora News. Deri tani jane publikuar rezultatet e sondazhit ne qarkun e Vlorës, Tiranës dhe Korçës. Me pas do te prezantohet rezultati kombetar.


Sondazhi: PS merr 16 mandate në Tiranë, 13 PD, 4 LSI, 1 LIBRA


Në betejën për Tiranën, qarkun me 34 mandate deputetësh, Partia Socialiste ruan të njëjtin rezultat të para katër viteve.


Në sondazhin e Ora News dhe IPR Marketing të publikuar mbrëmjen e sotme në Tonight Ilva Tare, PS ka marrë 44% të votave nga 44.1% në 2013. Merr 16 mandate deputetësh. Nëse i hedhim një sy nga sondazhi i 31 majit, PS ka një rritje me 3%.


Ndërkohë PD ka marrë 34% të votave, ka një rritje me 1% nga sondazhi i parë në Ora News. Merr 13 mandate. Në 2013 ka marrë 33.6%.


LSI e treta në renditje ka një rritje të ndjeshme krahasuar me 2013 duke marrë 12% të votave nga 7.8%. E përkthyer në mandate, LSI merr 4 mandate.


LIBRA e Blushit ka një rënie me 1% nga sondazhi i 31 majit në Ora News, ka marrë 5% të votave dhe merr 1 mandat.


 PDIU shënon rritje me 1.5% nga sondazhi i parë, duke marrë 2.5% të votave, por pa mundur të marrë asnjë mandat. Në 2013 ka marrë 2% të votave.


FRD ka marrë 1% të votave nga 2.2% në 2013.Afrim Krasniqi: PDIU mund të marrë mandat në Tiranë


Krasniqi: Fakti që PDIU është rritur nga sondazhi i herës së kaluar ka shkuar në 2.5% unë pres një trend mobilizimi. Nëse ka një mobilizim, praktikisht pres që të marrin mandatin e parë.


Zheji: Nëse rezultati i Tiranës do të ishte nacional PS jo më shumë se 62 mandate


Zheji: Me këtë trend të lehtë rritje për PD-në është gjithsesi një reagim ndaj keqqeverisjes globale. Megjithëse Lul Basha akuzohet nga mazhoranca aktuale fjeti gjumë, cilësia e ajrit ishte më e mirë dhe ndërtimet ishin në limitet e tyre. Kjo votë jep një rritje të lehtë Ramës që është tek marzhi i gabimit, i jep një rritje të lehtë partisë së re të republikës së re të Lulzim Bashës, jep një rritje substanciale për LSI dhe njëkohësisht kemi një rritje të rëndësishme të Libra që është një e majtë me tru.


Është një votë ku Rama e humbet qartësisht timonin nëse do të ishte në relacion kombëtar. Nëse rezultati i Tiranës do të ishte nacional PS jo më shumë se 62 mandate, do të ishte e detyruar të merrte një partner në koalicion për të mbajtur frenat.


Blendi Çeka: Libra synon mandatin e dytë në Tiranë


Çeka: Duket që PS është më poshtë asaj që duhet të ishte. PS ose ka tendencë rritje, ose ruajtje stabiliteti, Tirana është ndryshe. Për herë të dytë, PS performon më dobët, duke u sjellë tërësisht ndryshe në raport me qarqet e tjera në Shqipëri. Lidhur me Libran është shumë pranë mandatit të dytë. Vazhdon të jetë shumë pranë mandatit të dytë. Esencialisht me këtë mandat të dytë kërcënon edhe Partinë Socialiste dhe më pak Partinë Demokratike.


Hila: Tirana nuk i ha barcaletat e Ramës


Hila: Pasojë e këtij rezultati është votuesi inteligjent i Tiranës, i cili nuk i ha barcaletat. Nuk është se i bëjnë fort përshtypje rregullimet e rrugëve. Në qoftë se nuk do të ishte futur Veliaj në lojë, rezultati do të ishte edhe më i dobët. Duket se nuk po merr pjesë në fushatë, por inaugurimet e shumta e ndihmojnë këtë.


 


PS shënon rritje dhe merr 6 mandate në Korçë, PD 4 e LSI 1


Partitë shënojnë rritje të elektoratit në qarkun e Korçës me 11 mandate deputetësh,  krahasuar me zgjedhjet e 2013.


Sipas sondazhit të Ora News dhe IPR Marketing, nëse korçarët do të votonin sot, PS do të merrte 47% të votave ose 6 mandate deputetësh, nga 43.5% të votave në 2013.


E dyta pozicionohet PD me 33% të votave nga 32.2% në 2013. Merr 4 mandate.


Rritje të ndjeshme ka shënuar LSI me 15% të votave nga 9.9% në 2013. Merr një mandat deputeti.


Ndërkohë LIBRA e Blushit ka marrë 2.9% të votave por nuk merr dot asnjë mandat.Artur Zheji: Korça nuk i ka lënë timonin Ramës


Zheji: Ka një trend rritje të opozitës me 1% por që është tregues. Nuk ia kanë lënë timonin Ramës dhe kjo është e rëndësishme. Korça ka bërë një rishpërndarje më të kthjellët megjithëse ka pasur një volum të krahasueshëm që ka pasur Vlora. Me kalimin e ditëve, efekti Blushi do të ndihet më shumë. Trendi i gjithë qarkut ka kuptuar se nëse jepesh dhe dorëzimesh me zemër dhe pa një makinë llogaritëse një subjekti politik, atëherë ky subjekt politik që është Partia Socialiste do ta shpërdorojë këtë besim.


Dritan Hila: Basha i pa interesuar për rezultatin e 25 qershorit, por 2021


Hila: Peleshi ka një vazhdimësi pushteti aty. Edhe Ridvan Bode ka çuar investime. është një rezultat i besueshëm. Ndryshime nuk vijnë nga Korça, por nga Vlora ose nga Shkodra. Kemi partinë e re të Lulzim Bashës që do ta ndjente këtë dobësi. Basha ka qenë i vetëdijshëm për rezultatit ku do të arrinte. Kam idenë që nuk është i interesuar për rezultatin e 25 qershorit, por për 2021-n.


Blendi Çeka: LSI në Korçë kërcënon mandatin e 6-të të PS-së


Çeka: Rritjen reale këtu e ka Lëvizja Socialiste për Integrim. Duket se ka një konkurrencë të drejtpërdrejtë për mandatin e dytë të LSI-së dhe mandatin e 6-t të PS, ndërkohë që mandati i 4 i PD duket stabël.


Afrim Krasniqi: PS dhe LSI në koalicion në Pogradec për kandidatin e 4-t


Krasniqi: Nga PD u dërgua një figurë publike dhe i vetmi problem që pati është se u dërgua në momentet e fundit. Nga LSI është një figurat më të mira, që është Edmond Panariti. Nga Libra është figurë e njohur nga bota akademike. Korça ka pasur një listë luksoze. Problemi i madh i PD-së është se ndryshoi tërësisht listën.


Largoi sekretarin më jetëgjatë të PD-së. Së dyti, kemi dy bashki të djathta, Pogradecit dhe Bilishti dhe në rezultate nuk është reflektuar. Nëse ka ndonjë vend ku PD dhe LSI është në koalicion është Pogradeci për kandidatin nr4 (Klevis Balliu). Nuk besoj të ketë surpriza të mëdha.


Sondazhi: Rama rikonfirmohet në Vlorë me 8 mandate. PD dhe LSI 2, priten rezultatet në dy qarqet e tjera


Partia Socialiste thellon rezultatin në qarkun e Vlorës krahasuar me zgjedhjet e mbajtuara katër vite më parë.


Në sondazhin e publikuar nga Ora News dhe IPR Marketing 56% e votuesve i kanë dhënë besimin PS, duke rrëmbyer 8 mandate deputetësh. Kujtojmë që kryeministri Rama garon i 6 në Vlorë. Në 2013, për PS kishin votuar 46.6%.


Edhe Partia Demokratike ka rritje në këtë qark, me 19% të votave nga 17.7% në 2013. PD merr 2 mandate deputetësh.


Rritje të ndjeshme ka shënuar edhe LSI, duke marrë 14% të votave nga 8.7% në 2013. Merr 2 mandate.


LIBRA ka marrë 2% të votave, ndërsa PDIU shënon rënie. Ka marrë 5% të votave nga 5.6% në 2013. Nuk merr asnjë mandat deputeti.


Përveç rezultatit në rang kombëtar, do të mësohet se si lëviz vota e shqiptarëve edhe në dy qarqe të rëndësishme në vend, Tiranën dhe Korçën.Blendi Çeka: LSI në Vlorë ndryshe nga qarqet e tjera 


Çeka: LSI është interesante. Duket që arrin në nivelin e dy mandateve dhe është ndryshe nga qarqet e tjera. Duket e qartë se këtu ka dy mandate të plota. Qarku i Vlorës ka pasur hapësirë për rishpërndarje të votave.


Afrim Krasniqi: Arsyet pse PD humbet në Vlorë


Krasniqi: Nuk e pres kaq të thellë dhe presë të ndryshoj. Unë e shoh një krizë totale të së djathtës për përfaqësim. Kryetari lokal kaloi me LSI-në para dy-tre javësh. Lista u dërgua nga Tirana. Së treti, PD nuk ka arritur të siguroj votat e çamëve që janë të djathta. Nuk kanë arritur dot jo vetëm të maksimalizojnë votat aleatëve por as edhe strukturave.  Për Partinë Socialiste në 4 vjet nuk shoh ndonjë investim të madh dhe kandidatët nuk janë pritur me brohorima.


Artur Zheji: Marrëveshja me Ramën, gol për Bashën


Zheji: I bie që në marrëveshjen Rama-Basha, Basha ka ngrënë gol. Kjo është shndërruar në bumerang, pasi duke marrë vota më shumë, humbet deputetë dhe kjo është dramatike për opozitën. Në qoftë se funksionon kështu në të gjitha qarqet, nuk kuptohet pse është bërë një marrëveshje e tillë me kaq kollollaj. Gabim i madh që nuk u lejuan koalicionet. 


Rezultati është dramatik. Është dramatik për Vlorën dhe vlonjatët. Duhet ti jepnin një ndëshkim me votë për një tallje të madhe me Lungo Maren.


Dritan Hila: Rritja e PS në Vlorë për shkak të investimeve të mëdha


Hila: Rama faktikisht ka hedhur investime të mëdha në Vlorë dhe tashti po duken. Ka bërë kanalizimet komplet të Vlorës, po shtrin linjat e kanaleve të zeza dhe do të jetë i dytë në Shqipëri për përpunimin e ujërave të zeza. Ka qenë një qytet që deri përpara një viti ishte si Kandahari dhe si duket vlonjatët i çmojnë këto investime. Në ndryshim nga qytetet e tjera janë themelore dhe jo fasade.


Për të kryer sondazhin është përdorur një kampion prej 2 mijë personash në nivel kombëtar dhe me nga 1 mijë persona për secilin qark.  


Antonio Notto: Presim që votat e së dielës të jetë brenda këtyre kufijve maksimalë apo minimal të parashikuara. Sondazhet tona kanë qenë gjithnjë pranë rezultatit përfundimtar. Ne jemi ndjekur evolucionin që prej datës 31 maj. Pavarësisht se jemi para 6 ditëve, studimi jonë nuk është ajo çfarë do të ndodhë të dielën. Exit Polle është fotografia e asaj çka është votuar. Sot është një fotografim i votës tani.


Artur Zheji: Këtë javë u përkeqësuan standardet zgjedhore


Zheji: Mendoj se kjo ishte një javë që u karakterizua nga rënia e nivelit të standardit zgjedhor në mënyrë të frikshme. Patëm episode dhune brenda së majtës. Sa më shumë ofrohet dita e zgjedhjeve, aq më shumë nxehen gjakrat. Kam përshtypjen se zt.Basha ka vendosur më në fund një demarkacion të qartë, që do të thotë në asnjë mënyrë koalicion me PS-më.


Ora News dhe IPR Marketing ju thonë të vërtetën për 25 qershorin.Sondazhi I Ora News e IPR Marketing: PS fiton zgjedhjet me 43%, PD me 36%, LSI 12%


Sondazhi II kombëtar: PS fiton 45%, PD 37%, LSI 13%, Libra 2%, PDIU 1.5%


Sondazhi III, Surpriza: PD 5 % rënie në një javë, PS rritet 3 %, LSI


/Ora News.tv/


 


Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter