Inter - Roma finalja e Kups s Italis, q q do t luhet n 20.45 n stadiumin Olimpico t kryeqytetit italian mes dy skuadrave q po luftojn edhe pr titullin kampion, nuk do t jet thjesht nj ndeshje, jo thjesht nj sfid do t jet m shum se nj finale kupe. Mes Roms e Interit duhet t jet ndeshja simbol e nj kampionati t tr, emocionues deri n fund fal ktyre dy skuadrave t mdha. Totti dhe shokt e tij do t tentojn t shkruajn pr t 10-n her emrin e Roms si fituese e trofeut t Kups s Italis. Nga ana tjetr Jose Mourinho krkon ta mbaj skuadrn e tij n gar pr t gjith trofet e sezonit. Sneider nuk sht mir, por ndoshta do t jet n fush, ndrsa Pandev ka prmirsime. N kampin e Roms t gjith futbollistt jan n form. Situats n kryeqytetin italian, s cils i paraprin polemikat pas ndeshjes Lazio – Inter, ka sjell nj tensionim t gjenjdes n t dy kampet, n t dy tifozerit por edhe n t dy qytetet.

N mesnatn q kaloi rreth 50 tifoz romanist m ovacionet e tyre pran hotelit kan dashur t ln pa gjum futbollistt e Interit. Policia e Roms ka marr masa ekstreme. 150 forca jan impenjuar pr t ruajtur qetsin rreth stadiumit. N brendsi t Olimpicos do t ket rreth 600 stjuart. Jan parashikur t ushtrohen kontrolle t imtsishme jasht dhe brenda stadiumit. Mendohet se sonte n mbrmje do t jen t pranishm rreth 50 mij tifoz. Organizatort kan ln pa shitur rreth 10 mij bileta pr t krijuar n hapsir t gjera mes dy tifozerive. Kush do t ngrej trofeun e Kups s Italis. Pr kompanit e basteve Inter sht fare pak m favorite se Roma. 2.5 fitorja e skuadrs s Mourinhos, 2.7 ajo e ekipit t Ranierit. Barazimi kuotohet n 3.00.