Botimet

N radht e librave mungon vetm ai i arteve pr klasat e nnta

Sot, n orn 09:00, do t nis shprndarja e teksteve shkollore n t gjitha shkollat e mesme t vendit. Burime nga Ministria e Arsimit dhe Shkencs bjn t ditur se ka prfunduar przgjedhja e teksteve q do t jen pjes e “librarive” t gjimnazeve n vend. Ilir Kanini, specialist i arsimit parauniversitar n Ministrin e Arsimit, tha se ka prfunduar procesi i hartimit dhe i przgjedhjes prfundimtare t teksteve q jan ribotuar kt vit. Ai pohoi se aktualisht, n radht e teksteve shkollore, mungon lnda e artit pr klasat e nnta, q do t jet e ndryshme n varsi t llojit t zhanrit. “Kan qen gjithsej 8 komisione vlersimi, t cilat kan punuar pr hartimin e teksteve shkollore, t cilat aktualisht jan gati. I vetmi tekst q mungon sht ai i arteve. Shprndarja e librave pr kt vit nuk do t bhet m n librari, por n shkollat prkatse”, u shpreh Kanini. Sipas tij, Ministria e Arsimit ka
krkes q prgatitja e teksteve pr klasat e nnta t jet sa m cilsore, n mnyr q edhe kualifikimi i tyre t jet sa m i mir. Ai theksoi se ajo q vlen t prmendet sht se ndryshe nga vitet e kaluara, ksaj radhe shprndarja e teksteve shkollore do t bhet n institucionet arsimore, ku msojn nxnsit.


Shkollat e mesme n Tiran kan filluar prgatitjet pr vitin e ri, q pritet t nis n datn 6 shtator. N ambientet e tyre kan filluar regjistrimet, t cilat, sipas drejtuesve, pritet t prfundojn po m 6 shtator, dat kur nxnsit do t ulen n bankat e shkolls.


Edhe kt vit, sipas drejtuesve t shkollave, kapacitetet nuk jan t mjaftueshme pr t prballuar fluksin e nxnsve. “Jan rreth 600 nxns q duhet t regjistrohen n shkolln “Partizani”. Normalisht kemi kapacitet pr rreth 400-450 nxns. N nj klas do t ket prsri 35-37 nxns”, tha Luljeta Basha, drejtoresh n gjimnazin “Partizani”. Por, sipas saj, krahas klasave t tejmbushuara me nxns, msimi do t zhvillohet srish me turne, t cilat do t vazhdojn deri n mbrmje.
#