Zenit St. Petersburg ka emruar Luciano Spallettin pr trajner t ri t ekipit, ka njoftuar gjiganti rus t premten. Spalletti ka nnshkruar kontrat trevjeare, mirpo Zenit nuk ka
t ditura detajet financiare t marrveshjes.Spalletti e zvendson trajnerin e prkohshm Anatoly Davydov, e cili udhhoqi Zenitin drejt pozits s tret n kampionatin rus kt vit me 54 pik nga 30 ndeshje, 9 m pak se kampioni Rubin Kazan.Zenit e shkarkoi holandezin Dick Advocaat n fillim t muajit gusht. Advocaat e drejtoi Zenitin drejt titullit t par t kampionit n Rusi m 2007, ndrsa fitoi Kupn UEFA nj vit m von.Detyra kryesore e trajnerit t ri sht rikthimi i titullit t kampionit, arritja e rezultateve t mira n garat evropiane dhe bashkveprimi me divizionin e t rinjve n klub, q do t prcillet nga inkuadrimi i futbollistve t rinj n ekipin e par, thuhet n nj komunikat t publikuar n ueb faqen zyrtare t Zenitit.