Shqipria merr nj mbshtetje t fort n rrugn e saj t integrimit n Bashkimin Europian. Kjo i sht thn ministres s Integrimit Majlinda Bregu gjat vizits n Spanj, vend q mban Presidencn e rradhs s bllokut 27 antarsh. N takimin me Sekretarin e Shtetit pr BE-n, Diego Lopez Garrido, zonja Bregu u njoh me qendrimin e Spanjs pr aprovimin e liberalizimit t vizave me Shqiprin, sapo Komisioni Europian t dorzoj raportin e prgatitur pr vendin ton, proces q pritet t ndodh brenda muajit maj.

"Liberalizimi i vizave sht nj shtje teknike q nnkupton prmbushjen e detyrimeve t udhrrfyesit. Ne presim raportin e Komisionit Europian n mnyr q ta vendosim pr aprovim n muajin maj, n axhendn e Kshillit Europian, ka do t mundsoj hyrjen e menjhershme n fuqi t liberalizimit t vizave. Ne mendojm se integrimi i Shqipris n BE do t sjell avantazhe pr gjith Komunitetin Europian, pr nj bashkjetes m t mir e pr politika m t mira sociale e ekonomike.

Gjat vizits s saj n Madrid, zonja Bregu u takua gjithashtu edhe me antart e Komisionit Parlamentar n Bashkimin Europian. Pasi u njohn me situatn politike n Shqipri, antart e ktij komisioni, e cilsuan bojkotin e opozits si nj paradoks politik q nuk on n asnj zgjedhje dhe nuk i shrben interesave t vendit. Deputett spanjoll theksuan se jan t gatshm t kontribuojn n ndrgjegjsimin e opozits shqiptare pr rndsin e prfaqsimit n parlament dhe miratimin e ligjeve t nevojshme pr integrimin e vendit ne Bashkimin Europian.