Nga Atlantiku në Detin Cantabrian: nuk është vetëm Mesdheu për pushime Iberike


Spanja e zhytjeve nuk përfundon në bregdetin e mrekullueshëm jugor dhe Balear: mrekulli të tjera ju presin në mesin e plazheve vullkanike të ishujve Canary, shtrirjen e madhe të rërës me pamje nga Atlantiku tek ato të rrethuara nga shkëmbinjtë dhe pemët e Detit Cantabrian. Po ju njohim me 6 më të bukurat.


Praia das Rodas Quhen CIES dhe janë tre ishujt madhështorë jashtë bregdetit veriperëndimor të Spanjës, në një distancë të shkurtër nga qyteti i Vigos: Monteagudo, Illa Do Faro, Ishulli i Jugut, të cilat janë pjesë e Parkut Kombëtar të Ishujve Atlantikë të Galicia. Praia das Rodas i ishullit Monteagudo është konsideruar nga shumë revista ndërkombëtare dhe guida ndër më të bukurat në botë, për rërën e butë dhe detin kristalor, të rrethuar nga një panoramë madhështore.


Bolonia – Ky plazh i pacenuar me rërë të bardhë ndodhet në Tarifa në Andaluzi, në një mjedis natyror me bukuri të mrekullueshme dhe është ndoshta plazhi më jugor në kontinentin europian. Konsiderohet si një parajsë për dashamirësit e surfit për shkak të erës së fortë pothuajse të vazhdueshme. Gjithashtu, në afërsi të plazhit është Kompleksi Arkeologjik i Baelo Claudia, një fermë-qytet romak që befason për gjendjen e shkëlqyer të ruajtjes së saj. Në një pjesë të bregut është e mundur të praktikoni naturizmin.


Cuè – Ai është e vendosur në Asturias dhe në veri të Spanjës: një plazh i mirëpritur, veçanërisht i arritshëm dhe i sigurt. Ujërat kristal-të qarta dhe shumë të qeta e bëjnë atë vend ideal për të kaluar një ditë në plazh me fëmijët. Është gjithashtu e vendosur përgjatë një bulevardi pazar plot me bare dhe restorante lehtësisht të arritshme me makinë.


As Catedrais – Plazhi i As Catedrais (Las Catedrales), shpallur Monument Natyror, është një nga më të famshmet në të gjithë Galicia. Është e njohur në të gjithë botën për formacionet e tij shkëmbore të krijuara nga erozioni i erës dhe ujit, të cilat kanë krijuar forma të çuditshme që frymëzojnë imagjinatën e atyre që i respektojnë. Kur vala është e ulët ju mund të hiqni këpucët dhe të ecni nën shpella me lartësi të madhe për të zbuluar harqe brenda harkut. Gjatë muajve korrik, gusht dhe shtator ajo mund të arrihet vetëm me rezervë, si dhe gjatë festave të Pashkëve (ndërmjet marsit dhe prillit).


La Concha – Ky plazh, i vendosur në mes të portit të peshkimit të San Sebastianit dhe Pico del Loro, është një nga më të famshmit, të fotografuar dhe elegant të vendeve baske. Ju mund të praktikoni sporte të tilla si surfing, rrëshqitje në ajër, shëtitje me varkë dhe futboll, ndërsa për të vegjlit ka disa platforma në det me atraksione të vogla ujore. Shëtitorja e këndshme dhe e famshme është gjithmonë shumë e njohur, si dhe rruga paralele e ciklit.


Las Canteras – Është një nga plazhet më të rëndësishme urbane të Ishujve Kanarie, me temperatura përgjithësisht të këndshme gjatë gjithë vitit. Ky plazh kilometër i gjatë ka një pengesë natyrore prej shkëmbinjsh rreth 200 metra larg bregut për të mbrojtur Tides dhe është përgatitur për praktikën e sporteve të ndryshme të ujit.  Gjithashtu posedon të gjitha shërbimet, me bare në natyrë dhe kafene nga deti.


19 korrik 2918 (gazeta-Shqip.com)