Qeveria e Spanjës ka kërkuar nga Presidenti i Katalonjës që të konfirmojë nëse e ka shpallur apo jo pavarësinë.


Në një konferencë kryeministri Spanjoll Mariano Rajoy tha se i kishte kërkuar udhëheqësit katalanas Carles Puigdemont për të konfirmuar nëse ai ka shpallur pavarësinë.


Rajoy akuzoi Puigdemont për krijimin e “konfuzionit të qëllimshëm” dhe tha se donte të rivendoste “sigurinë”.


“Kjo thirrje, përpara ndonjë prej masave që qeveria mund të miratojë sipas nenit 155 të kushtetutës sonë,  kërkon të ofrojë qytetarëve qartësinë dhe sigurinë që kërkon një çështje e tillë,” tha Rajoy.


“Ka një nevojë urgjente për t’i dhënë fund situatës që po kalon Katalonja, për ta kthyer atë në siguri, qetësi dhe qetësi dhe ta bëjë këtë sa më shpejt që të jetë e mundur”, shtoi ai.


Një ditë më parë Puigdemont deklaroi se do të ndjekë vullnetin e qytetarëve katalanas për shtet të pavarur, por kushtëzoi shpalljen e pavarësisë duke kërkuar negociata me Spanjën.


/Oranews.tv/


Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter