Nje zgjerim ose varg zgjerimesh ne pjesen pararendese te kanalit ushqyes ne te cilin bluhet ushqimi sipas eksperteve kjo eshte pamja qe ka stomaku gjate keqfunksionimit te tij. Cdo 24 ore krijohen gjashte deri shtate litra lengje ne kanalin midis stomakut dhe zorres nga gjendrat e peshtymes stomaku pankreasi temthi dhe zorra e holle. Megjithese njerezit me te shendoshe priren te kene oreks me te madh madhesia e stomakut dhe jo madhesia e trupit duket se ndikon ndjenjen e ngopjes gjate dhe pas ngrenies. Efektet stimulatore te nikotines sjellin mbiprodhim te acidit te stomakut duke kultivuar keshtu nje terren per ulcera peptike. Inflamacioni i stomakut - gastriti - dhe ulcerat peptike jane me te perhapura ne alkooliket. Alkooli i marre me aspirinen ose analgjezike te ngjashem rrit rrezikun per gjakrrjedhje nga stomaku vecanerisht tek njerezit me ulcer te stomakut.

Konsultat

Nje shembull mbi gjendje qe kane te bejne me stresin jane crregullimet hormonale te cilat mund te cojne ne probleme me stomakun. Njeriu duhet te flase me mjekun e tij perpara se te nise kurimin me Diclofenac Tratiopharm nese njeriu ka pasur hemorragji nga stomaku apo nese njeriu ka semundje te tjera te stomakut. Megjithese njerezit me te shendoshe priren te kene oreks me te madh madhesia e stomakut dhe jo madhesia e trupit duket se ndikon ndjenjen e ngopjes gjate dhe pas ngrenies. Tetraciklina

Ilacet e kesaj familjeje kane gjetur perdorim ne trajtimin e artritit reumatik. Keto ilace njihen prej kohesh per aftesine e tyre per te luftuar infeksionet. Tetraciklina nuk ka shume efekte anesore dhe merret lehte. Disa studime te ndermarra ne kafshe dhe ne njerez tregojne se tetraciklina ka aftesine qe te zvogeloje numrin e disa qelizave te caktuara te sistemit imunitar si dhe kimikatet qe shkaterrojne lenden ndertuese te kyceve kartilageve. Doksicikline doxycycline dhe minocikline minocycline jane lloje ilacesh te familjes se tetraciklines qe jane perdorur per te luftuar infeksionet e lekures se fytyres akne keto ilace tani po studiohen ne trajtimin e osteoarthritis dhe artritit reumatik.Cfare duhet perdorur

1-Tetraciklina

2-Doksiciklina

3-Minicikline

Cfare sduhet perdorur

1-Alkooli

2-Aspirinat

3-Uje shume i ftohur demton muret e stomakut

4-Limona dhe lengje te tjera acidikeStomaku te foshnjat shenjat problematike

Disa femije preken nga te vjella qe vershojne nga goja. Keto lloj te vjellash dalin si predhe dhe mund te shkojne deri ne nje meter largesi. Keto te vjella shkaktohen nga se muskujt ne stomak nuk munden te fusin ushqimin ne zorre pasi goja e stomakut eshte me e ngushte nga sa duhet keshtu qe ne vend te kesaj femija e vjell jashte ushqimin. Kjo gjendje njihet ndryshe edhe si pylorusstenos ose pylorusspasm dhe mund te zhduket vete ndersa trupi zhvillohet. Sipas specialisteve 4-muajshe eshte mosha ne te cilen jo rrallehere jane shfaqur tek foshnjat shenjat e para te semundjes kronike te stomakut. Ne kete rast semundja shoqerohet me te vjella te vazhdueshme. Nderkohe qe mosha 34-vjecare eshte mosha mesatare e te prekurve nga semundja kronike e stomakut sipas specialisteve zakonisht ata e kane te trasheguar kete semundje dhe ne pjesen me te madhe te rasteve u zgjat deri ne fund te jetes.Mbipesha vonon ndjenjen e ngopjes ne stomak

Faktoret qe kontrollojne vellimin e stomakut pavaresisht nga madhesia e trupit jane mjete te fuqishme per te luftuar mbipeshen. Shkencetaret amerikane zbuluan qe mbipesha tek te rriturit e vonon ndjenjen e ngopjes gjate vakteve te ngrenies tej kohes qe verehet tek ato me peshe normale. Sipas revistes shkencore Gastroenterology ato me stomak bosh dhe me madhesi me te madhe kishin me shume nevoje per kalori qe te ndjeheshin te ngopur. Tre medikamente jane karakteristike per trajtimin e semundjeve ne stomak. Te tria ato vine nga familja e treteaciklines pra behet fjale per variante te ndryshme te ketij antibiotiku. Nderkohe qe 70 per qind e pacienteve te cilet e kane kapur semundjen qe ne fazat e para dhe kane kerkuar ndihmen e specialisteve kane arritur qe te shpetojne nga dhimbjet dhe shqetesimet e tjera te stomakut.Modifikuesit biologjike metoda me e re e mjekimit

Modifikuesit kundrapergjigjes biologjike njihen ndryshe si agjentet biologjike. Kjo kategori e re ilacesh vepron ne qeliza te caktuara te sistemit imunitar te cilat jane pergjegjese per shkaterrimin e kyceve. Ne kete menyre keto ilace te reja nuk kane efektet anesore qe kane ilacet tradicionale te perdorura deri tani. Nga menyra se si veprojne mbi sistemin imunitar keto ilace i quajne ndryshe edhe bomba inteligjente. Perdorimi i ketyre ilaceve po shkakton eufori ne fushen e trajtimit te artritit reumatik jo vetem se po ka rezultate shume te mira por edhe sepse eshte nje metode krejtesisht e re mjekimi. Heliobakterete jane te afta te ngjiten ne qelizat siperfaqesore te membranes mukozore te stomakut te njeriut ne vend qe te shpelahen tutje nga rrjedha e ushqimit dhe lengjeve. Nga keto pozicione bakteret nisin nje proces malcimi i cili ne formen me te lehte jep pezmatim te cipes se brendshme te stomakut ne raste me te renda ulcere dhe mbas nje kohe te gjate mund ti jape shtyse tumoreve ne stomak.Cfare eshte ulcera ne stomak

Ulcera eshte nje lloj plage e lokalizuar ne stomak ulcera gastrike ose ne duoden fillimi i zorres se trashe. Keto dy lloj ulcerash karakterizohen nga prekja e faqes se stomakut dhe te duodenit. Kjo grope fillestare me pas zgjerohet nga inflamacioni i cili shpesh eshte i dhimbshem. Ne formen klasike 30 e rasteve pikasim nje dhimbje qe i ngjan djegies ne bark e cila e rrezaton kete dhimbje edhe anash apo ne kurriz. Dhimbja ka ritmin e vakteve te ngrenies dhe shfaqet nje cerek ore pas ngrenies. Pra pacienti vuan pas cdo ngrenie dhe dhimbja zgjat 2-3 jave dhe me pas zhduket pas disa javesh apo muajsh. Por ajo mund te shfaqet ne menyre ciklike pranvere vjeshte ose sipas rrethanave te vecanta stres psikologjik marrje ilacesh etj. Fatkeqesisht ne mbi 50 te rasteve diagnostikimi mund te jete e veshtire pasi nuk ndeshim as referencen sipas ciklit e periodicitetit as dhimbjen tipike. Ne disa raste te rralla ulcera zhvillohet pa shqetesime tipike dhe pikaset vetem ne momentet me te renda.

19 Korrik 2010