Masakra e Srebrenics nuk u parandalua nga trupat holandeze pr faktin se ata ishin homoseksual. sht ky pretendimi i nj ish-gjenerali amerikan, i cili thot se vrasja e 8 mij burrave mysliman n vitin 1995, mund t ishte evituar nse batalioni i ushtrarve hollandez, q operonte n zon t mos ishte i prbr nga homoseksualt, q nuk ndrhyn pr t mbrojtur njerzit e pafajshm q masakroheshin nga serbt. Xhon Shin, komandant i lart i NATO-s n vitet 1990 dshmoi para nj komisioni t Senatit Amerikan, dje se ish-shefi i Shtabit t Ushtris Holandeze i kishte thn asokohe se ushtart e tij homoseksual ishin pjesrisht prgjegjs, pr mos ndalimin e masakrs s kryer nga serbt e Bosnjes, m e madhja n luftrat ballkanike. Ai i tha senatorit Carl Levin, kryetar t seancs se trupat holandeze q shrbyen si paqeruajts s OKB-s dhe ishin t ngarkuar t mbronin Srebrenicn ishin t pafuqishm dhe t keqdrejtuar. Por deklarata ka ngjallur zemrim n Holland. Ambasadorja, Rene Xhons-Bos n Shtetet e Bashkuara tha se sht krenare pr politikn e hapur t vendit t saj ndaj homoseksualve n ushtri.