Nëse shikojmë statistikat nga e kaluara, Chelsea po del se do të shpallet kampion në Premierligë këtë edicion. Në fakt statistikat kanë të bëjnë me të kaluarën e Jose Mourinhos.
Kur Mourinho me Chelsean e ka mbajtur Chelsean lider në fund të muajit shkurt, gjithmonë skuadrat e tij janë shpallur kampione.
Kur Porto, Chelsea, Interi dhe Reali kanë qenë lidere në këtë fazë garash, në të katër rastet skuadrat e drejtuara nga Mourinho në fund janë shpallur kampione./Indeksonline/