Numri total i votave deri tani është 445
Paralel me testimin q BE-ja po i bn Shqipris prmes pyetsorit t dorzuar n Bruksel pr statusin e vendit kandidat, qeveria shqiptare ka gjetur nj mnyr t re pr t testuar veten. Ajo u sht drejtuar qytetarve me nj pyetsor t thjesht me 3 pyetje, prmes s cilit krkohen: A mendoni se Shqipria do t marr statusin e kandidatit brenda ktij viti? sht Ministria e Integrimit ajo q po merret me kt pyetsor. Sipas saj, deri tani kan votuar 445 veta, prej t cilve vot pro kan dhn 51 pr qind, vot jo kan dhn 44 pr qind dhe “nuk e di” jan vetm nj mas e vogl qytetarsh prej 5 pr qind. Pyetsori do t vazhdoj edhe javt q vijn, deri n momentin q BE do t nis t shqyrtoj statusin e vendit kandidat pr n familjen evropiane q pritet t ndodh gjat fundit t muajit shtator t ktij viti.


Qeveria shqiptare angazhohet pr nj reform t thell t vrtet t administrats publike, trajtim dhe vlersim bazuar n meritn, prkushtimin e npunsve t saj, krijimin e nj rrjeti institucional efektiv dhe eficient, si dhe t nj administrate t qndrueshme, t prkushtuar ndaj zbatimit t ligjit dhe t ofrimit t shrbimeve m t mira pr qytetart, me npuns civil t rekrutuar dhe t vlersuar sipas merits dhe prkushtimit n kryerjen e detyrave individuale.


Administrata publike do t forcohet e konsolidohet sipas parimeve t shrbimit publik, mbi bazn e merits dhe t performancs. Qeveria do t prmirsoj kualitetet profesionale n administratn publike nprmjet nj procesi t hapur e konkurrues rekrutimi e karriere, motivimi e shprblimi t performancs s mir dhe ndshkimit t performancs s dobt e pandershmris s npunsve, si dhe trajnimin e tyre profesional. Statusi i npunsit civil do t shtrihet n pjesn m t madhe t organeve t administrats publike. Qeveria shqiptare do t ket si objektiv final krijimin e nj administrate publike eficiente dhe t aft t prballoj realizimin e plot t angazhimeve dhe detyrimeve q rrjedhin nga zbatimi i Marrveshjes s Stabilizim-Asociimit. Qeveria shqiptare do t zbatoj n prputhje me Kartn Evropiane t Autonomis Lokale dhe Rajonale, me ritme t prshpejtuara dhe t qndrueshme reformn e decentralizimit t pushtetit pasi vlerson se decentralizimi prmirson cilsit qeverisse, qoft n drejtim t eficiencs dhe efektivitetit, po ashtu edhe n drejtim t forcimit t prgjegjshmris, rritjes s transparencs, si dhe rritjes s prfshirjes s qytetarve dhe komuniteteve e grupeve t ndryshme shoqrore n qeverisje. Qeveria shqiptare do t mbshtetet trsisht n strategjit dhe dokumentet e tjera evropiane q ndihmojn demokracin dhe autonomin lokale, me qllim arritjen e rezultateve konkrete n kta komponent kaq t rndsishm t shtetit ligjor dhe demokracis, si jan institucionet dhe qeverisja vendore, si dhe decentralizimi si nj proces, q synon t mobilizoj kontributin e t gjithve, n nivel qendror dhe vendor pr m shum autonomi vendore pr institucione vendore t konsoliduara, pr administrata t bashkive, komunave e qarqeve t afta t sigurojn pr qytetart dhe komunitetet e tyre shrbime sa m t mira publike, pr m shum demokraci e pjesmarrje t qytetarve n nivel vendor. Prioritetet e qeveris shqiptare synojn q me prmirsimet e domosdoshme ligjore, ndrhyrje t fuqishme dhe t vazhdueshme institucionale, konsolidimin e kapaciteteve njerzore, alokimin e burimeve t mjaftueshme e t qndrueshme pr garantimin e procesit, t prmirsojn ndjeshm procesin e decentralizimit, statusin e t zgjedhurve vendore, konsolidimin e administrats vendore, garantimin e shrbimeve pr qytetart, procesin e buxhetimit vendor dhe kombtar, q lidhen me qeverisjen vendore, transparencn e domosdoshme dhe marrdhniet qeverisje qendrore - qeverisje vendore, garantimin e vazhdueshmris dhe qndrueshmris s burimeve n dispozicion t njsive t qeverisjes vendore. Kuvendi i Republiks s Shqipris, n prmbushje t rekomandimeve t OSBE/ODIHR-it dhe standardeve ndrkombtar pr sistemin zgjedhor si dhe n prputhje t paragrafit 4 t preambuls t MSA-s, ka ndrmarr hapat e nevojshm pr prmirsimin e situats s zgjedhjeve lokale si dhe vazhdon punn e tij n prgatitjen e zgjedhjeve t ardhshme parlamentare. sht ngritur Komisioni i Posam pr Reformn Zgjedhore, i cili vazhdon punn e tij pr prmirsimin e legjislacionit n fuqi, duke marr parasysh rekomandimet e OSBE/ODIHR-it dhe standardet ndrkombtare pr zgjedhje t lira dhe t ndershme.


Qeveria shqiptare sht e angazhuar plotsisht n zbatimin n gjersi dhe thellsi t reformave n sistemin e drejtsis, t sugjeruara dhe t mbshtetura nga partnert ndrkombtar, n bashkpunim me institucionet e tjera kushtetuese q prfshihen n shtjet e reformave dhe performancs t sistemit t drejtsis si dhe n prputhje me angazhimet dhe detyrimet q rrjedhin nga zbatimi i Marrveshjes se Stabilizim-Asociimit (neni 1, 2, 13 dhe 78 i MSA-s). Lufta kundr korrupsionit prbn nj prioritet absolut t qeveris shqiptare. Duke pasur si vizion themelor rivendosjen e shtetit ligjor, qeveria angazhohet, duke krkuar angazhimin e t gjith shoqris, me vullnet t vendosur, seriozitet qeveriss, prkushtim, prgjegjshmri t lart n ushtrimin e pushtetit dhe transparenc, pr montimin e sistemit t korrupsionit e t monopoleve, rritjen e forcs s shtetit ligjor, nprmjet garantimit t barazis para ligjit pr t gjith dhe sundimit t plot t ktij t fundit. Pr kt qllim, krahas reformave t thella institucionale qeveria do t’u kushtoj vmendje disa drejtimeve themelore q lidhen drejtprdrejt me rritjen e shkalls s zbatimit t ligjit. Zbatimi i prgjegjshm i strategjis antikorrupsion n kuadr t Strategjis Kombtare pr Zhvillim e Integrim (SKZHI) synon reduktimin progresiv e t qndrueshm t korrupsionit, forcimin e integritetit t institucioneve dhe promovimin e vlerave n qeverisje nprmjet kultivimit e forcimit t mendsis s shrbimit ndaj qytetarve nga administrata publike, zbatimit t efektshm e t barabart t ligjit, prmirsimit t transparencs e informimit, zhvillimit t shpejt e t qndrueshm ekonomik e njerzor, cilsis, prgjegjshmris e efektivitetit n qeverisje.Dorzimi i pyetsorit


14 prill 2010 - Kryeministri Berisha i dorzoi komisionerit pr Zgjerimin, Stefan Fule, prgjigjet e pyetsorit t KE-s pr Shqiprin


Kryeministri Sali Berisha e cilson moment historik pr Shqiprin dorzimin e prgjigjeve prej 3854 faqesh t 2284 pyetjeve


29 mars 2010 - U miratuan prgjigjet prfundimtare t pyetsorit


Komiteti Ndrministror i Integrimit Evropian, nn drejtimin e Kryeministrit Berisha, miratoi 5 kapitujt e fundit dhe m pas prgjigjet prfundimtare n gjuhn shqipe t 35 kapitujve t pyetsorit t KE-sPrmbajtja e pyetsorit


Pyetsori prmban 384 faqe, 2.280 pyetje t ndara n 33 kapituj t acquis dhe kriteret e Kopenhagenit. Kto pyetje shkojn n imtsi t situats aktuale n vend pr sa i prket prmbushjes s detyrimeve n kuadr t zbatimit t MSA-s, angazhimit pr prmbushjen e tyre n t ardhmen si dhe perspektives s plotsimit t standardeve pr antarsim.


Prcaktimi i bazs ligjore:


• N datn 11 dhjetor 2009, hyri n fuqi urdhri i Kryeministrit pr ngritjen e grupeve ndrinstitucionale t puns;


• Hyri n fuqi projektvendimi i Kshillit t Ministrave pr organizimin e procesit t prkthimit.


Krijimi i strukturave administrative


• U prcaktua struktura organizative pr koordinimin e procesit t hartimit t prgjigjeve;


• U organizua brenda Ministris s Integrimit, Sekretariati Evropian, si nj njsi q shrbeu pr koordinimin e procesit t plotsimit t pyetsorit t Komisionit Evropian;


• U prpilua lista e personave q u prfshin n grupet ndrinstitucionale t puns;


• N kt proces u prfshir 62 institucione, ministri/ institucione qendrore ose t pavarura, t cilat prcaktuan listn e npunsve civil q morn pjes n hartimin e prgjigjeve;


• U prfshin rreth 1200 npuns t administrats publike.


Prgatitja e dokumenteve strategjike


• U finalizua metodologjia e cila prcaktoi procedurn e hartimit t prgjigjeve dhe rregullat e formulimit t prgjigjeve.


Buxhetimi


• U alokua buxheti i prkthimit dhe u sigurua nj fond i veant pr financimin e prkthimit t prgjigjeve dhe rishikimin e prkthimit.


Ndrgjegjsimi


• Prej disa muajsh para mbrritjes s dytsorit, Ministria e Integrimit u angazhua n nj fushat intensive informimi pr procesin e pyetsorit.


• U zhvilluan takime t nivelit teknik dhe politik me ekspert dhe zyrtar t vendeve t rajonit, t cilat e kan kaluar s fundmi kt eksperienc: Vlen t prmendet takimi i dats 5 dhjetor, ku morn pjes drejtuesit e nivelit t lart t ktij procesi n institucione ne t cilin ishte i pranishm pr shkmbimin e eksperiencs kroate, z. Vladimir Drobnjak, kryenegociatori i Republiks s Kroacis n negociatat e antarsimit n Bashkimin Evropian.


• U zhvilluan takime dypalshe ndrmjet ministrit t Integrimit dhe ministrave t tjer, koordinatoreve t kapitujve dhe grupeve ndrinstitucionale t puns.


Trajnimi i npunsve civil


• U trajnuan npunsit civil q morn pjes n proces nga 28 ekspert ndrkombtar t fushs; 30 ekspert lokal dhe akademik


. 35 grupe ndrinstitucionale pune, 160 takime t grupeve ndrinstitucionale t puns


Paraprgatitja pr procesin e prkthimit


. 67 prkthyes


• U publikua glosari (fjalori) i MSA-s;


• U prgatit glosari (fjalori) i institucioneve dhe programeve t Bashkimit Evropian;


• U publikua manuali i prkthimit t legjislacionit shqiptar n gjuhn angleze.;


• U hartuan procedurat pr przgjedhjen e prkthyesve;


Prgatitja e sistemit t menaxhimit elektronik t procesit dhe informacionit


• U prcaktua sistemi i menaxhimit elektronik t procesit t plotsimit t pyetsorit dhe informacionit n bashkpunim t ngusht me Agjencin Shqiptare pr Shoqrin e Informacionit.


• U zhvilluan trajnime t npunsve civil pr prdorimin e tij;


• U siguruan pajisjet teknike q do t prdoren gjat ktij procesi.