Zv.ministri i Brendshm Gent Strazimiri, gjat nj takimi me ministrin e Brendshm t Landit t Brandeburgut, Gjermani, Jrg Schnbhm, u shpreh se nj nga objektivat m t rndsishme t ksaj ministrie sht pajisja e qytetarve shqiptar me letrnjoftime elektronike dhe pasaporta biometrike, si dhe vazhdimi i lufts me toleranc zero kundr krimit t organizuar, trafiqeve e korrupsionit.Z.Strazimiri informoi Z.Schnbhm se pas ndryshimeve thelbsore n Policin e Shtetit n organizim, struktur dhe efektiva, jan arritur rezultate t dukshme e t matshme. Ndr kto rezultate, Strazimiri prmendi goditjen e t gjitha grupeve t fuqishme kriminale dhe uljen drastike t trafikut t drogs nga disa dhjetra ton para disa vitesh, n vetm disa kg n vitin 2008.Zv.ministri i Brendshm Z.Gent Strazimiri i paraqiti Ministrit Schnbhm edhe vlersimet mbi bashkpunimin mes policive t dy vendeve, fal t cilit vetm n muajt Gusht-Shtator jan kryer tre operacione t suksesshme.Schnbhm u interesuar n mnyr t veant pr luftn kundr pastrimit t parave dhe trafikut t qenieve njerzore. Duke iu prgjigjur ktij interesimi Zv.ministri Strazimiri informoi se vitin e kaluar sht ngritur nj Task-Force pr luftn kundr krimit ekonomik dhe pastrimit t parave, e cila ka ekspert nga disa institucione.