Mbarimi i pushimeve duhet përgatitur m para dhe ritmet e lehta t kthimit jan vendimtare


Stresi i kthimit nga pushimet ekziston, por mund t kontrollohet. Ja pes kshilla pr t shmangur gjendjen n vshtirsi pas pushimeve.


1-Para se t niseni sht themelore t organizoni punn pr javn n vazhdim n baz t prioritetit: prgatisni nj check-list t gjrave q do bni kur t ktheheni n zyr, duke u dhn prparsi aktiviteteve m urgjente, duke deleguar dhe shtyr pr m von t tjerat.


2-N qoft se sht e mundur mos e planifikoni kthimin nga pushimet t hnnnuk do bj gj tjetr vecse t rris stresin! M mir t filloni nga e mrkura e n vazhdim, pr nj fillim m t but


3-Para se t niseni pr pushime verore, programoni disa dit pushimi me nj distanc t vogl nga rikthimi n zyr pr t pasur nj mendim pozitiv dhe e bn m pak t rnd kthimin n pun.


4-Kur t hyni n zyr sht e rndsishme edhe t menaxhoni oraret, n mnyr q t keni pak koh t lir cdo dit. Pr shembull: sht e mundur t organizoni punn gjat dits me objektivin pr t dal n nj orar t prshtatshm pr nj shtitje, nj pije me miqt ose nj ndeshje futbolli. N t kundrt mund t merrni nj moment t kohs s lir edhe gjat pushimit q qoft nj drek n parkun m t afrt, nj moment relaksi tek estetitja ose nj krcim n palestr.


5-Menjher pas kthimit nga pushimet, mund t jet e nevojshme t vendosni nj q prgjigjet automatikisht n email duke seleksionuar disa marrs specifik. Pr shembull: n ditt X dhe Y gusht do t kem qasje t dobt n email. Pr urgjenc m kontaktoni n celular. Kolegt do ta din n qoft se je i disponueshm, por kjo do tju ndihmoj t frenoni numrin e krkesave q vijn ose t paktn do t reduktoni pritjen e nj prgjigjeje t menjhershme. Por sht e rndsishme tu kushtoni vmendje t vecant parametrave, n mnyr t till q t shmangni q mesazhi mund t arrij nga klientt ose furnitort.


Pr t filluar punn sa  m mir pas pushimeve verore fjalt kyce jan: organizimi, kontrolli i ekuilibrit komenton Roberta Lambert, Sales Menager e Seltis, kompania e krkimeve dhe seleksionimeve e Openjobmetis, e para dhe e vetmja agjenci pr punn e listuar n Bursn Italiane (segmenti Star) ka hartuar N fakt sht thelbsore t gjeni bilancin e duhur mes nj menaxhimi korrekt t kohs dhe impenjimeve dhe nj verifikimi t prpikt t aktiviteteve pezull dhe atyre t programuara. T japsh maksimumin n pun sht e rndsishme , por duhet edhe t prballosh detyrat me nj gjendje shpirtrore t duhur dhe t mos sforzosh shum ritmet kur kthehesh nga nj periudh relaksi dhe kohe t lir. Gjithsecili ka nevoj pr pak koh pr tiu kthyer prditshmris.


15 gusht 2017 (gazeta-Shqip.com)