Universiteti i Tiranës publikon të plotë rregulloren. Studentët, më shumë mundësi për të përfituar
Universiteti i Tirans ka
dje publike rregulloren e miratuar nj jav m par, e cila, sipas rektoratit t UT-s, sht “e para e prpiluar trsisht n frymn e Bolonjs, jo vetm pr nga sistemi i studimeve, por mbi t gjitha, nga mundsit q u jepen studentve”. Kjo, pasi pr her t par studentt do t ken m shum mundsi, duke pasur tri lnd q mund t prmirsojn do vit, m pak lnd se m par n total, si edhe dy sezone shtes ku mund t japin provimet.


“Kjo rregullore pr her t par prcakton se studenti ka t drejt t prsris t njjtin provim deri n tri provime brenda nj viti ose katr pr studentt q jan n vit t fundit, duke u dhn m shum shanse studentve”, - bn t ditur zyra e shtypit e Universitetit t Tirans. N kt mnyr, rregullorja ka prcaktuar se nj student ka t drejt t prmirsoj tri lnd pr do vit, nga 7 lnd q mesatarisht ai do t ket n total.


“Studenti ka t drejtn e rishikimit t nots n do vit akademik, pr deri n tri lnd nga detyrimet e atij viti. Pr rishikim note, studenti provohet vetm nj her dhe vetm n sezonin e riprovimeve, duke mbetur n fuqi nota me t ciln studenti vlersohet n fund. Krkesa pr rishikim note i paraqitet dekanatit/drejtoris para sezonit t riprovimeve. Studenti i vitit t fundit ka t drejt t rishikoj deri n 4 lnd, prfshir ktu edhe lnd nga vitet paraardhse”, - prcaktohet n rregulloren e re t Universitetit t Tirans.


N kt mnyr, t gjith studentt t cilt kan marr nj not q nuk u ka plqyer prgjat studimeve t tyre, tashm do t ken mundsi shum her m t mdha pr t prmirsuar rezultatet e tyre.


Ndrkaq, prve sezonit t shkurtit, qershorit dhe shtatorit, tashm studentt e Universitetit t Tirans do t mund t japin provime edhe n dy sezone shtes, q do t zhvillohen n muajin dhjetor dhe prill, vese me pages, ndrkoh q pr her t par jan prcaktuar edhe numrat maksimal t provimeve q mund t jap nj student pr nj cikl studimesh, duke i ulur ndjeshm ato.


Ndryshimi i miratuar prcakton se n muajt dhjetor dhe prill studentt do t mund q t japin provimet e pamarra m par, me kusht q t paguajn nj tarif t caktuar pr do provim. Kjo tarif do t prcaktohet do vit nga departamenti dhe fakulteti prkats dhe do t duhet t paguhet sa her q jepet nj provim shtes n kto sezone. Ky sistem aktualisht funksionon vetm n universitetet private.


N t njjtn koh rregullorja ka parashikuar edhe numrin maksimal t provimeve prfundimtare q mund t ket nj program studimor i Universitetit t Tirans. N kt mnyr, programet e studimit Bachelor do t ken jo m shum se 22 provime prfundimtare, t cilat mund t jen edhe lnd t integruara, ndrsa studimet e ciklit t dyt q japin Diplom t Nivelit t Dyt nuk mund t ken m shum se 14 provime prfundimtare. Gjithashtu, sht prcaktuar se programet e integruara t nivelit t dyt, pra ato programe pesvjeare q n prfundim japin Diplom t Integruar t Nivelit t Dyt, nuk duhet t ken m shum se 35 lnd.


Deri tani, kjo ka qen e pastandardizuar n Universitetin e Tirans, duke pasur deg q kishin deri n 40 apo m shum lnd pr nj program. Ndrkaq, reforma e re sht n prputhje me modelet evropiane q kan zbatuar Kartn e Bolonjs.