Vendimi

Nj grup studentsh, t sapodiplomuar pr Mjeksi, Stomatologji, Infermieri e Mami, kan protestuar prpara Ministris s Arsimit pr procedurat e liensimit. Sipas tyre, testimi q ata duhet t kryejn sht i padrejt, ndrkoh q strukturat e shtetit nuk ju sigurojn as nj vit praktik, nj nga kushtet pr t marr pjes n provim si edhe pr t’u pajisur me licencn e ushtrimit t profesionit.


Pjes e ksaj proteste ishin jo vetm studentt, por edhe prfaqsuesit e forumit rinor eurosocialist shqiptar. Ata denoncuan ndryshimet q i jan
ligjit t arsimit t lart, duke pohuar se nuk jan marr n konsiderat mendimet e t gjith aktorve t interesit.


“Problemi qndron te fakti q shteti nuk e ka pasur asnjher n vmendje studentin. Pr fat t keq n vendin ton roli i tij ka qen gjithmon periferik dhe margjinal, asnjher i rndsishm pr t’u marr n konsiderat. Pr ndryshimet mbi ligjin e arsimit t lart q u miratua s fundmi, nuk jan pyetur as pedagogt, as dekant dhe as rektori. Por i neglizhuari dhe humbsi m i madh nga kjo reform sht studenti”, tha Elisa Spiropali.


Ndrkoh, rreth protests s studentve t sapodiplomuar prpara Ministris s Arsimit kan reaguar prfaqsuesit e ksaj ministrie. Sipas Albana Mustafaraj, zdhnse e MASH-it, akuzat e studentve pr sa u prket procedurave t licencimit jan t pabaza.
#