Administrata “Obama” sht mik i pasigurt dhe rival, nga i cili t bie t fikt. Aleatt e Ameriks n Evrop nuk i shohin m si pasuri lidhjet e tyre me Shtetet e Bashkuara. Turqia na sfidon pa paguar asnj mim. Lidert kinez e vn n pikpyetje guximin ton. Programi brthamor i Iranit vazhdon pa u kontrolluar. Ky sht kori i kritikave q vijn nga Republikant. Gabimi i fundit i Presidentit Obama, kuptohet, sht mbshtetja e rezoluts s Kombeve t Bashkuara, e cila dnoi aksionet e Izraelit q rezultuan me vdekjen e nnt njerzve n flotiljen humanitare pr n Gaza. Por, a kan harruar kritikt se far ndodhi me respektin ndaj Shteteve t Bashkuara si pasoj e tet viteve t politiks s jashtme t republikanve.


N shtjet ndrkombtare, konteksti sht i rndsishm. Administrata Bush nuk i njohu rregullat ndrkombtare mbi ndryshimet klimatike, trajtimin e t burgosurve dhe kontrollin e armve. Ajo i hodhi posht vlerat e aleancave, duke
diplomaci shkel e shko para lufts n Irak dhe duke keqmenaxhuar luftn. Kto aksione e lan Amerikn t izoluar. Si rezultat, deri n vitin 2009, aleatt ishin shum pak t gatshm t’i prkrahin politikat e Uashingtonit. Duke par prpjekjen ton ushtarake gjasht vjeare n Irak dhe tet vitet e luftimeve n Afganistan, kundrshtart tan ishin m pak t friksuar. Asgj q z. Obama ka
apo nuk ka
n 18 muajt e fundit, as q mund t krahasohet me dmet q paraardhsi i tij i shkaktoi pozicionit t Ameriks n bot. Prkundrazi, administrata “Obama” i ka rikthyer aleancat dhe miqsit n mbar botn, prderisa i ka dobsuar njerzit si Mahmud Ahmadinexhadi n Iran dhe Hugo avezi n Venezuel.


Disa studime tregojn se zgjedhja e z. Obama, me thirrjen e tij pr partneritet, respektim t rregullave ndrkombtare pr t burgosurit, dhe pranim t prgjegjsive pr ndryshimet e klims, e kan transformuar Amerikn nga nj superfuqi e vetme q zakonisht shihej si krcnim pr rendin botror, n nj lider t domosdoshm n Evrop, n Azi dhe n Lindjen e Mesme. Mnyra m e mir pr ta rikthyer ndikimin e Shteteve t Bashkuara sht prshtatja ndaj bots q ndryshon. Prve trheqjes s suksesshme t forcave amerikane nga nj Irak relativisht stabil dhe rezultateve t mira nga shtimi i trupave n Afganistan, dy shtje tjera jan modernizimi i aleancave tona dhe riorientimi i qeverisjes botrore nga grupi G 7 te G 20. Sa i prket Iranit, sht e vrtet se sot nuk jemi afr zgjidhjes s ambicieve brthamore t Teheranit, por ka pasur dy zhvillime t rndsishme. Si rrjedhoj e politiks s hapur t administrats Obama, qeveria e Iranit sot ka m pak mbshtetje n vend, m pak kredibilitet n rajon dhe m pak miq n bot. Sa u prket armiqve si Al Kaida, ata po shkatrrohen sistematikisht me sulme nga ajri dhe nga toka si kurr m par. Thn thjesht, ndryshimet nga Bushi tek Obama nuk kan qen gj tjetr prve lajme t kqija, pr njerzit e kqij.


* Ish-ndihmssekretar i Shtetit n administratn “Klinton”