Intervista

Flet deputeti i PD-s: Duhet t bhen lvizje edhe n nivelin lokal

Deputeti i Partis Demokratike, Dashnor Sula, thekson se n prag t zgjedhjeve lokale, ndryshimet nuk duhet t ndodhin vetm brenda kabinetit qeveritar, por edhe n strukturat lokale t PD-s. N nj intervist pr “Shqip”, Sula thekson se ndryshimet nuk jan tabu, por thekson se ato duhet t bhen n bazn e nj analize t puns s do dikasteri. Nga ana tjetr, antari i Komisionit Parlamentar t shtjeve Ligjore, flet pr sfidat e reja q presin mazhorancn dhe opozitn n sesionin e ri parlamentar. Sipas Suls, sht e domosdoshme q PS t marr pjes n reformn zgjedhore, ndryshe do t bnte vetvrasje politike.


Parlamenti po prgatitet pr sesionin e ri parlamentar. Cilat mendoni se do t jen raportet mes mazhorancs dhe opozits n Parlament, pas nj sesioni ku opozita, kryesisht bojkotoi si pjesmarrjen dhe procesin e votimit t projektligjeve?


N radh t par mendoj se sesioni i ri do t sjell ndoshta zhvillime t reja politike, pr arsye se kto zhvillime kan filluar q nga fundi i sesionit t kaluar. Kjo sepse pas grevs s uris, grupi socialist ishte n Kuvend, pavarsisht se bojkotoi t gjitha projektligjet q votoheshin. Kjo situat nuk mund t konsiderohet si normale, ndonse PS merrte pjes n debatet pr kto drafte, n komisionet parlamentare dhe n seanc. Por n sesionin e ri parlamentar na presin shum sfida, nj prej t cilave sht reforma zgjedhore pr zgjedhjet e pranvers s vitit t ardhshm. N kt kuadr, krkohet nj bashkpunim mes mazhorancs dhe opozits dhe do t thoja q t dyja palt jan t interesuara q t ket zhvillime pr sa i prket ksaj reforme. Kjo edhe pse nga ana e opozits do t ishte nj vetvrasje nse do t vendoste t bojkotonte reformn zgjedhore, sepse nuk do ishte pjesmarrse n zgjedhjet vendore, t cilat jan nj test shum i rndsishm pr opozitn. Nga ana tjetr, n Parlament gjenden nj sr nismash shum t rndsishme pr t’u kaluar, q krkojn votn e opozits. Ktu mund t prmend draftin pr gjykatat administrative, i cili gjendet n Kuvend q nga viti 2008. N kt aspekt duhet q opozita t jap patjetr konsensusin pr kalimin e ksaj nisme, sepse nga mosmiratimi i saj, t vetmit q dmtohen jan bizneset. Pa kt ligj, bizneset n vend mund t penalizohen pa t drejt nga organet tatimore dhe t ekzekutivit n raste t caktuara. Nj sfid tjetr q dua t prmend sht edhe kufizimi i imunitetit t deputetve. Si relator i ktij drafti, mund t them se kufizimi i imunitetit sht nj sfidat m t rndsishme q kan prpara t gjitha palt. Nevoja pr kufizimin e tij nuk vjen vetm pr faktin se kjo krkohet nga t gjitha organizmat ndrkombtar t fushs, por edhe pr faktin se ndryshe nga imuniteti i prfaqsuesve t tjer shtetror, ai i deputetit sht shum i ngurt, gj q nuk i sjell asnj t mir politiks son. N kt kuadr, desha t bja nj thirrje pr deputett e mazhorancs dhe t opozits q t mos t ngelen thjesht n deklarata pr kto nisma t rndsishme, por n sesionin e ri parlamentar sht e udhs q ato t bhen realitet. Nga ana tjetr, opozita duhet t ndrmarr edhe iniciativa ligjore, sepse n kuadr t deklaratave t Kryeministrit Berisha, n reforma t rndsishme, si sht edhe ajo zgjedhore, opozita do t ket fjaln e par.


N fundin e sesionit t shkuar parlamentar, sht ndier nj rritje e tensionit mes institucionit t Presidentit dhe Parlamentit, si pasoj e rrzimit t disa dekreteve t Topit pr antart e Gjykats s Lart dhe asaj Kushtetuese. Mendoni se kjo situat mes palve do t vijoj edhe n muajin shtator?


Tashm sht hapur nj praktik e re pr sa i prket procedurs s dgjimit n Komisionin e Ligjeve t antarve t Gjykats Kushtetuese dhe asaj t Lart dhe sigurisht si jurist mendoj se kjo sht nj procedur e mir. Kjo jo vetm n kuadr t transparencs dhe t mundsis q i jepet kandidatve t shprehin vlerat e tyre. Nga ana tjetr, pyetjet e antarve t Komisionit t Ligjeve pr kandidaturat e ardhura nga Presidenti ndihmojn n nj przgjedhje sa m t mir. Pavarsisht rrzimit t disa kandidaturave n Gjykatn e Lart dhe at Kushtetuese, un besoj se n sesionin e ri, nuk do t kemi m nj prplasje mes dekreteve t Presidentit dhe votimit t mazhorancs. Jam optimist se do t kemi nj bashkpunim mes institucionit t Presidentit dhe Parlamentit, sepse po t shikojm frymn e Kushtetuts dhe ligjeve pr Gjykatn e Lart dhe at Kushtetuese, kupton se duhet t ket bashkveprim mes ktyre institucioneve pr zgjedhjen e gjyqtarve t rinj.


Kjo sigurisht zgjidhet prmes nj koordinimi paraprak t institucionit t Presidentit me krert e grupimeve parlamentare t PD-s dhe PS-s. Kjo konsult nuk duhet t
pr t hyr n thelb t s drejts kushtetuese t Presidentit pr t przgjedhur kandidaturat, por n vendosjen e disa kritereve pr przgjedhjen e gjykatsve me integritet m t lart moral dhe profesional. Kjo edhe pr faktin se kto institucione qndrojn n krye t kupols s drejtsis. N kt kuadr, doja t shtoja edhe nevojn e krijimit t nj ligji t ri pr funksionimin dhe organizimin e Gjykats s Lart, pr t vendosur aty kritere m rigoroze pr sa i prket karriers s ktyre gjykatsve me rndsi t veant.


A do t ndihmonte n kt kuadr edhe miratimi nga ana e Parlamentit e nj ligji organik pr institucionin e Presidentit t Republiks?


Ky ligj mund t jepte disa zgjidhje, por n lidhje me shtjen e kandidaturave pr gjykatat, sht Kushtetuta ajo q ka dhn zgjidhjet kryesore. Mund t them se ligji organik mund t bj disa rregullime dhe mund t jap m shum detaje, por n thelb duhet t respektohet pr kt shtje Kushtetuta. Ky ligj do t ndihmonte m shum n thelb, institucionin e Presidencs dhe jo marrdhniet e ktij institucioni me institucionet e tjera.


Ditt e fundit sht folur edhe nga deputet t PD-s, pr ndryshime t nevojshme brenda kabinetit “Berisha”. Cili sht qndrimi juaj pr kt shtje?


Do t thosha se gjithmon ka nevoj pr ndryshime dhe jo vetm n qeveri, por ato duhet t nisin nga baza drejt qendrs. Kjo sht nj detyr e kryetarit t PD-s, z. Berisha, sht nj detyr e kryesis s demokratve dhe forumeve t tjera t rndsishme t partis. Mendoj se ndryshimet duhet t bhen nisur nga performanca e t gjith prfaqsuesve t PD-s, si n nivelin lokal dhe at qendror. Nga ana tjetr, jasht ndryshimeve nuk mund t lihen edhe drejtuesit e institucioneve t ndryshme, nisur nga analiza e puns s tyre. Tashm ka kaluar nj vit nga zgjedhjet e shkuara parlamentare dhe mendoj se sht koh e mjaftueshme pr t
nj analiz, si ka ecur puna e tyre. N rast se n institucionet qendrore dhe lokale mendohet se gjat ktij viti, puna ka ecur mir dhe brenda ritmeve t krkuara ather kta drejtues mund t qndrojn n detyr, ndrsa n t kundrt duhet t ket zvendsime, pr t’i dhn m shum hov puns. Un gjykoj se zgjedhjet n prag pr pushtetin vendor kan nevoj pr ndryshime, t cilat duhet t nisin q nga krert e komunave dhe bashkive, nisur nga rendimenti i puns s tyre. Kjo vlen edhe pr ministrit dhe mendoj se Kryeministri Berisha do ta bj nj analiz t till, pas nj viti pune. Por ajo q mund t shtoj sht se qeveria, n trsi, ka kapur ritmet e krkuara n kuadr t reformave, ndonse ndryshimet asnjher nuk jan nj tabu.
#