Tet civil amerikan jan vrar gjat nj sulmi vetvrass n bazn e tyre n juglindje t Afganistanit. Korrespondenti i BBC-s thot se ata punonin t gjith pr Agjensin Qendrore Amerikane t Inteligjencs, CIA. Sulmuesi arriti q t futej n bazn e tyre n provincn Khost, pran kufirit me Pakistanin. Talibani i tha BBC-s se sulmi ishte kryer nga njri prej luftrarve t tij q i ishte bashkuar ushtris afgane dhe q kishte hyr n baz me uniformn e saj. Baza prdoret si qendr operative dhe survejimi pr CIA-n dhe si nj kamp pr projektet e rindrtimit. Sipas nj zdhnsi t talibanve, njri prej militantve t tyre kishte infiltruar n ushtrin kombtare afgane kishte arritur t deprtonte n rrjetin e siguris me nj brez eksplozivsh n baz. Zdhnsi tha se sulmuesi kishte shkuar n palestr ku kishte aktivizuar eksplozivt.

Rrfimi n vija t trasha konfirmon at q u than gazetarve zyrtyrt amerikan- q tet civil vdiqn gjat shprthimit, t gjith agjent a kontraktor t CIA-s. Baza sht prshkruar si "jo e rregullt", fraz q l t kuptohet se ishte qendr e operacioneve t CIA-s n Khost. Sulmi shnoi humbjen m t madhe pr CIA-n q nga fillimi i lufts n Afganistan para tet vjetsh dhe m t madhen pr Amerikn q nga mujai tetor.