Personi, i cili ja theu hundn dhe dhmbt kryeministrit t Italis, Silvio Berlusconit, duke e goditur at n fytyr me nj suvenir, i ka krkuar falje kryeministrit t Italis pr aktin e tij t ngutshm dhe qyqar, ka deklaruar avokati i sulmuesit.Berlusconi kaloi edhe natn e dyt n spital, pas sulmit t s diels, t ndrmarr nga Massimo Tartaglia, i cili sulmoi Berlusconi n Milano, n momentin kur kryeministri italian po jepte autografe.Tartaglia, i cili ka nj histori t smundjes mendore, ka vepruar vetm dhe pa ndonj interes politik, deklaroi avokati i tij.N letrn drguar Berlusconit, Tartaglia ka shprehur pendimin e tij pr aktin qyqar dhe t ngutshm, gjat s cilit ai nuk e ka njohur vetn.Aleatt e Berlusconit kan theksuar se sulmi sht rezultat i klims s urrejtjes ndaj kryeministrit, i cili n vazhdimsi ka akuzuar gjykatsit dhe mediet komuniste, pr fushatn q ka pr qllim prmbysjen e qeveris s tij.Berlusconi pritet q t qndroj n spital deri ditn e sotme dhe me gjas nuk do ti kthehet puns pr 10 dit, ka deklaruar mjeku i tij personal, Alberto Zangrillo.