Dinamo mundet 0-1 n shtpi, fal golit t Daniel Xhafajt

Pritja e gjat mbaroi. Kampionati i 72-t kombtar i futbollit shqiptar ka nisur, dhe n mnyrn m t mir t mundshme. Ndeshja q ngriti siparin ishte nj nga supersfidat e javs s par, Dinamo kampione n fuqi dhe pretendente kryesore pr titullin edhe n kt sezon, prball Flamurtarit t prforcuar fuqishm n merkato dhe shum ambicioz pr t prishur planet e rivalve m t fort n kt sezon. Dhe surpriza nuk vonon. Vlonjatt triumfojn me merit n “Qemal Stafa” prball Dinamos, duke rikonfirmuar potencialisht kandidaturn pr trofeun m prestigjioz t futbollist ton n kt sezon. Nj start jo i mir pr kampiont n fuqi, t cilt mposhten n shtpi 0-1 nga goli i kuqeziut Daniel Xhafajt. Sulmuesi i njohur i kampionatit shqiptar, i rikthyer pas disa vitesh “migrim” n disa skuadra t kryeqytetit dhe atyre n rrethe, ka debutuar me gol tek Flamurtarit. Bhet fjal pr nj ndeshje me ritm t knaqshm, ku t dyja skuadrat kan krijuar loj dhe kan humbur shum para portave. Dinamo e nis mir ndeshjen dhe n minutn e 11, me pak m shum fat, do t kishte mundur t gjente golin, nse krosi i Bakajt, i devijuar nga Vila nuk do t ndalej vetm nga pjesa e siprme e traverss s ports s miqve. Flamurtari sht agresiv dhe arrin t deprtoj disa her mbrojtjen e bluve me Roshin dhe Progrin, por mungon saktsia n port. N minutn e 25-t, Xhafaj ka konkluduar me sukses nj aksion t prpunuar dhe orkestruar mir nga talenti Odise Roshi. Goli i par i kampionatit t 72-t kombtar t futbollit, Superliga, q mund t prkthehet ndryshe edhe n tri pikt e para t Flamurtarit, q shpalos ambiciet e mdha pr t qen fitues n mes t kryeqytetit prball kampionve n fuqi. Dinamo shokohet nga psimi i golit. Krkon me ngulm barazimin, por i mungon rrjedhshmria e aksioneve. Ndrsa Flamurtari gjen m shum hapsira n mbrojtjen e kampionve dhe bhet i rrezikshm, duke iu afruar shum golit t dyt n disa raste me Xhafajn e Progrin. Dinamo i beson Bakajt, por ky i fundit shfaq probleme me shnjestrn. Pjesa e dyt sht emocionuese, me raste n t dyja portat, por mungon goli. Xhafaj ka nj tjetr rast t art, q nuk e shfrytzon. M pas fjaln e ka Dinamo, e cila provon me t gjitha mnyrat me Bakaj, Muzaka apo edhe Martinena, por mbrojtja e kuqezinjve sht e vendosur mir dhe nuk lejon asnj hapsir. Merit ka edhe portieri Moka. Por prapa ka shum boshllqe, sa her q del Flamurtari n kundrsulm, ndihet rreziku n portn e bluve. Minutat n vazhdim nuk ofrojn ndryshim rezultati, kshtu q n fund festojn vlonjatt, t cilt bjn “kurban” kampiont dhe propozojn nj kampionat t ndezur n luftn pr titull.
#