Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Ardi Veliu dhe drejtuesja e Prokurorisë së  Krimeve të Rënda Donika Prela dolën në një konferencë të përbashkët për shtyp në lidhje me aksionin e kryer  në veri të vendit, duke dhënë detaje për të arrestuarite operaciont të koduar Oaz duke vënë në pranga 11 persona në Shkodër, Tiranë dhe Roterdam të Holandës, si dhe shpallur në kërkim dy të tjerë.Detajet u bënë të ditura nga kreu i policisë Ardi Veliaj dhe kryeprokurorja e Krimeve të Rënda Donika Prela. Sipas tyre grupi vepronte kryesisht në Holandë. Akuzat janë vrasje me dashje e mbetur në tentativë, në bashkëpunim, vrasje me dashje e kryer në bashkëpunim, prodhim dhe mbajtje pa leje e armëve, organizim i lotarive të palejuara, pastrim i produkteve të veprës penale, shtrëngim me anë të kanosjes, prodhim-shitje narkotikësh etj.


Si vepra të rënda kriminale janë dy vrasje të ndodhura në Shkodër në 7 shkurt 2001, dhe 20 qershor 2002.


DEKLARATA E PLOTE


Forca e Ligjit në veprim, shkatërrohet grupi Bajri, 11 në pranga e 2 në kërkim.


Deklaratë e përbashkët e Policisë së Shtetit dhe Prokurorisë së Krimeve të Rënda:


Task Forca Speciale e Policisë së Shtetit në bashkëpunim me Prokurorinë për Krimet e Rënda kanë finalizuar operacionin e koduar Oaz, në kuadër të Operacionit Forca e Ligjit, si pjesë e grupit kriminal Bajri me aktivitet të shtuar kriminal në Shkodër.


Të gjitha arrestimet janë kryer me vendim të Gjykatës së Krimeve të Rënda.


Ata janë:


1. Behar Brajoviq (Bajri) arrestuar në Roterdam, Holandë;


2. Samet Halluni, i arrestuar në Roterdam, Holandë;


3. Ilir Rustemi, i arrestuar në ndërhyrjen e datës 6 shtator në Shkodër;


4. Emrah Plaku, i arrestuar në ndërhyrjen e datës 6 shtator në Shkodër;


5. Astmer Bilali, i arrestuar në ndërhyrjen e datës 6 shtator në Shkodër;


6. Armir Grimaj, arrestuar në Shkodër;


7. Safet Rustemi (Bajri), i arrestuar në Tiranë;


8. Fabiol Rexhepi, i arrestuar në Shkodër;


9. Ismet Idrizi, i arrestuar në Shkodër;


10. Denis Brajoviq, i arrestuar në Tiranë;


11. Klaudio Hoxhalliu, i arrestuar në Tiranë.


Në kërkim u shpallën 2 anëtarë të këtij grupi kriminal, për të cilët Gjykata ka dhënë masën e sigurisë Arrest me burg, për shtetasit:


E.B., 45 vjeç, dhe N.H., 34 vjeç.


Veprimet hetimore, nën drejtimin e Prokurorisë së Krimeve të Rënda, deri në goditjen e plotë të gjithë grupit kriminal Bajri kanë zgjatur mbi 6 muaj.


Janë kryer dhjetëra orë përgjime, mijëra informacione të shkëmbyera me partnerët, janë analizuar mijëra faqe të dhëna, si edhe janë kryer veprime pro-aktve në terren, përmes kontrollit nga ajri (dron) dhe vëzhgimit intensiv.


Oficerë të Policisë së Shtetit, në bashkëpunim me oficerë të kontaktit të vendeve të përfshira në operacion, kanë kryer veprime në terren për evidentimin, lokalizimin dhe ndalimin e shtetasve anëtarë të grupit, që vepronin jashtë Shqipërisë, e kryesisht në Holandë.


Akuzat ndaj anëtarëve të këtij grupi kriminal janë: Vrasje me dashje e mbetur në tentativë, në bashkëpunim, Vrasje me dashje, e kryer në bashkëpunim, Prodhim dhe mbajtje pa leje të armëve dhe municioneve luftarake, Organizim i llotarive të palejuara, Pastrim i produkteve të veprës penale të kryer në bashkëpunim, Shtrëngim me anë të kanosjes ose dhunës për dhënie të pasurisë, kryer në bashkëpunim, Përkrahje e autorit të krimit, Moskallëzim krimi, Prodhim e shitje e lëndëve narkotike, vepra penale këto të kryer në kuadër të grupit të strukturuar kriminal.


Si vepra të rënda kriminale, të dokumentuar deri tani janë 2 vrasje të ndodhura në Shkodër, ngjarje e ndodhur në 7 shkurt 2001, ku u vra shtetasi A.T., dhe ngjarje e datës 20 qershor 2002, ku u vra shtetasja F.H., 15 vjeçe.


Gjatë veprimeve hetimore ka rezultuar edhe është provuar në javët e fundit, se anëtarë të këtij grupi kriminal kanë kanosur dhe shtrënguar disa shtetas për dhënie shumash të konsiderueshme parash.


Ky grup është i dyshuar dhe po hetohet intensivisht për disa nga ngjarjet e fundit të ndodhura në Shkodër.


Grupi Bajri, në bashkëpunim edhe me grupe të tjera kriminale, brenda dhe jashtë Shqipërisë, dyshohet se trafikonin lëndë të forta narkotike në shtete europiane dhe më pas paratë e përfituara nga ky aktivitet investoheshin brenda vendit.


Operacioni policor për arrestimin e personave të mësipërm është zhvilluar njëkohësisht në Tiranë, Shkodër dhe në Roterdam, Holandë dhe zgjati nga mesdita e së premtes dhe deri në orët e para të mëngjesit të ditës së sotme.


Ndërhyrja operacionale është koordinuar mes grupeve të posaçme hetimore, në të dy shtetet duke shkëmbyer informacion intensiv.


Gjithashtu u ngritën dhe operuan në 2 vendet, grupe të përbashkëta operacionale, të mbështetura nga forcat speciale të Policisë së Shtetit dhe atyre holandeze.


Gjatë ditëve të operacionit për identifikimin dhe arrestimin e disa prej personave të mësipërm janë shkëmbyer me dhjetëra informacione, jo vetëm mes Policisë së këtyre 2 shteteve, por edhe autoriteteve ligj zbatuese që asistojnë Prokurorinë dhe Policinë, në Gjermani, Kroaci etj.


Gjatë ndërhyrjes së Policisë, tre prej anëtarëve të këtij grupi iu gjetën në trup 3 armë zjarri pistoletë, ndërsa në banesë lëndë narkotike kanabis sativa.


Policia në zbatim të urdhrit të Prokurorisë së Krimeve të Rënda ka sekuestruar 1 resort-hotel në Velipojë dhe 1 lokal në Shkodër në pronësi të tyre, pasi dyshohen se janë produkt i ardhur nga aktivitet kriminal.


Gjithashtu janë sekuestruar edhe 3 automjete e një numër i konsiderueshëm celularësh.


Policia e Shtetit dhe Prokuroria sigurojnë qytetarët e Shkodrës dhe të gjithë Shqipërisë se do të vazhdojmë të jemi të angazhuar për të garantuar qetësi, rend e siguri për ta duke goditur me ashpërsinë e forcës së ligjit çdo individ të përfshirë në aktivitet kriminal.


Operacioni Forca e Ligjit vazhdon.


22 shtator 2018 (gazeta-Shqip.com)